You are currently viewing Rosyjscy szpiedzy i telefon Liz Truss

Rosyjscy szpiedzy i telefon Liz Truss

  • Post author:
Udostępnij:

Prywatny telefon byłej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss został zhakowany przez rosyjskich szpiegów. Według ustaleń brytyjskich mediów agenci Władimira Putina mieli przejąć m.in. szczegółowe dane o dostawach broni do Kijowa.

Reklama

Sprawę włamania ujawnił brytyjski dziennik “Daily Mail”. Telefon Liz Truss miał zostać zhakowany latem 2022 roku, gdy ta pełniła funkcję minister spraw zagranicznych i walczyła o przejęcie władzy w Partii Konserwatywnej. Według ustaleń “Daily Mail” za włamanie miały odpowiadać rosyjskie służby. W urządzeniu należącym do Truss znajdowała się korespondencja dotycząca wojny w Ukrainie, w tym szczegółowe dane o dostawach broni do Kijowa. Ponadto Rosjanie mieli przejąć także wiadomości, które Liz Truss wymieniała z brytyjskim ministrem finansów Kwasim Kwartengiem.

Jak ujawnia gazeta, o sprawie zhakowania telefonu dowiedzieli się najważniejsi politycy Partii Konserwatywnej, w tym ówczesny premier Boris Johnson. Skończyło się na tym, że Truss zmieniała numer telefonu, a zhakowane urządzenie trafiło do “sejfu w bezpiecznej lokalizacji rządowej”.
W wydanym oświadczeniu rzecznik brytyjskiego rządu oświadczył, że “nie będzie komentować doniesień związanych z bezpieczeństwem poszczególnych osób”.  Mimo to brytyjska opozycja domaga się śledztwa, które zbada, czy naruszono zasady cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Udostępnij: