You are currently viewing Rozkład jazdy na koronację

Rozkład jazdy na koronację

  • Post author:
Udostępnij:

Obchody związane z koronacją króla Karola III będą mieć miejsce w całym kraju od 6 do 8 maja. Warto sprawdzić, co dokładnie zaplanowano. Szczegóły opublikował Evening Standard.
Koronacja nowego monarchy odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w sobotę (6 maja) rano. Tego samego dnia arcybiskup Canterbury ukoronuje również Camillę, która oficjalnie zyska tytuł królowej.

Reklama

6 maja (sobota)

Karol III został królem w chwili, gdy jego matka, Elżbieta II, zmarła 8 września. Koronacja pełni dwie role – religijną (Karol III stanie na czele Kościoła w Anglii), a także ceremonialną. Ta ostatnia ma na celu uwypuklenie roli króla w społeczeństwie i pokazanie go całemu światu, ponieważ koronacją zainteresowane są telewizje z niemal każdego zakątka na świecie – również z Polski.

Król Karol III i królowa Camilla udadzą się do Opactwa Westminsterskiego, aby oficjalnie być koronowanymi. Potem udadzą się z powrotem do pałacu Buckingham, pozdrawiając po drodze poddanych na ulicach. Następnie wyjdą na pałacowy balkon, aby kontynuować pozdrowienia.

Karol III zostanie ozdobiony koroną św. Edwarda, którą od 1661 roku nosiło sześciu innych monarchów. Korona została przerobiona, aby pasowała do głowy nowego monarchy.

Z okazji koronacji w całej Anglii zabrzmi tego dnia około 38 tys. dzwonów kościelnych.

Każdy, kogo przodek brał udział w koronacji Elżbiety II, otrzyma swoją rolę do odegrania w czasie wydarzenia. Wniosek w tej sprawie należało jednak zgłosić do 3 lutego. Wszystkie inne osoby mogą ustawić się po prostu wzdłuż The Mall, aby obserwować procesję. Specjalne ekrany z transmisją na żywo będą także ustawione przy głównych ulicach handlowych oraz w parkach.

Na Sandringham Estate królewska rezydencja będzie otwarta dla wszystkich chętnych. Goście nie tylko obejrzą całą koronację na żywo, ale także będą mieć rzadką okazję, aby zobaczyć akwarele autorstwa samego króla. Dla chętnych przygotowano także specjalny koronacyjny podwieczorek.

Puby, kluby i bary w Anglii i Walii będą otwarte tego dnia dłużej, mając możliwość serwowania alkoholu wszystkim poddanym o dwie godziny dłużej niż zazwyczaj. Specjalne godziny otwarcia będą obowiązywać także dzień wcześniej i dzień po koronacji.

7 maja (niedziela)  w całym kraju będą w porze lunchu imprezy uliczne w ramach inicjatywy “The Big Lunch”, której patronką od 2013 roku jest sama królowa Camilla. Według wstępnych szacunków, w samym tylko Londynie zorganizowanych zostanie “tysiące spotkań”, co jest świetną okazją do poznania swoich sąsiadów i lepszej integracji z innymi mieszkańcami okolicy. Tego dnia wieczorem na zamku w Windsorze odbędzie się także oficjalny Koncert Koronacyjny. Wystąpią na nim znani na świecie muzycy i aktorzy. Około 5 000 par bezpłatnych biletów zostało już przyznanych m.in. działaczom organizacji charytatywnych.

Koncert będzie transmitowany na żywo w BBC.

O godz. 20:00 w całym kraju zapowiedziano m.in. pokazy dronów, projekcje i liczne instalacje z iluminacjami.

8 maja (poniedziałek)

W ten dzień zaplanowano akcję “The Big Help Out”, której celem jest niesienie pomocy innym. “W hołdzie służbie publicznej Jego Królewskiej Mości zachęcamy ludzi do spróbowania wolontariatu i przyłączenia się do pracy podejmowanej w celu wspierania ich lokalnych miejsc życia” – przekazała rodzina królewska. Każdy może dołączyć do inicjatywy poprzez pobranie appki “The Big Help Out” i wybranie interesującego nas wydarzenia.

Reklama

 


Udostępnij: