You are currently viewing Rząd ograniczy prawo do strajków?

Rząd ograniczy prawo do strajków?

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski rząd złożył w Izbie Gmin projekt ustawy nakładającej obowiązek utrzymania w czasie strajków minimalnego poziomu usług w kluczowych sektorach publicznych. Projekt jest reakcją na trwającą od początku grudnia falę strajków płacowych.

Reklama

Zgodnie z projektem, niektórzy protestujący, członkowie związków zawodowych będą musieli pracować w czasie strajków. Projekt rozszerza obowiązującą ustawę na pięć kolejnych sektorów — służbę zdrowia, edukację, straż pożarną i służby ratunkowe, straż graniczną oraz służby zajmujące się odpadami nuklearnymi.

— Pierwszym zadaniem każdego rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu. Choć bezwzględnie uznajemy prawo do strajku, mamy obowiązek chronić życie i środki do życia Brytyjczyków. Przedstawiam projekt ustawy, która da rządowi możliwość zapewnienia, że istotne usługi publiczne będą musiały być utrzymane w podstawowym zakresie, poprzez zapewnienie minimalnych poziomów bezpieczeństwa, dzięki którym życie i środki do życia nie zostaną utracone — oświadczył minister biznesu Grant Shapps.

Przyjęcie ustawy przez Izbę Gmin jest niemal pewne, biorąc pod uwagę bezpieczną większość, którą dysponuje Partia Konserwatywna. Projekt ustawy skrytykowały jednak związki zawodowe, twierdząc, że będzie ona “niedemokratyczna, nieskuteczna i nielegalna”, a także opozycyjna Partia Pracy, która zapowiedziała, że po przejęciu władzy ją skasuje.

Reklama

Udostępnij: