You are currently viewing Rząd rozda milion e-papierosów

Rząd rozda milion e-papierosów

  • Post author:

Władze Wielkiej Brytanii chcą rozdać palaczom milion e-papierosów. Chce tym samym doprowadzić do sytuacji, że tradycyjne papierosy będzie palić mniej niż 5 proc. mieszkańców. — To pierwsza taka kampania na świecie – zachwala swój nowy pomysł brytyjski rząd. Obecnie pali 13 proc. Brytyjczyków.

Reklama

Rząd chce jednak poważnie zmniejszyć liczbę palących osób, aby kraj stał się wolny od dymu papierosowego
Władze będą oferować palaczom darmowe e-papierosy i zachęty finansowe, aby rezygnowali z tradycyjnego palenia. Program „Zamień, by przestać” (ang. „Swap to stop”) obejmie ponad milion osób i  ma przyczynić się do tego, że w 2030 r. Wielka Brytania stanie się krajem wolnym od dymu papierosowego. Oznacza to, że papierosy będzie wtedy palić mniej niż 5 proc. populacji.

Brytyjskie władze będą oferować palaczom darmowe e-papierosy i zachęty finansowe, celem zaprzestania palenia papierosów. W ocenie brytyjskiego ministerstwa zdrowia e-papierosy są jedną z mniej szkodliwych alternatyw dla dalszego palenia papierosów.

Program brytyjskiego resortu zdrowia ma objąć również palące kobiety w ciąży. Według statystyk papierosy w tym kraju pali 1 na 10 kobiet w ciąży. Brytyjski rząd zamierza też korzystać z zachęt finansowych, skłaniając do zaprzestania palenia papierosów i wybierania e-papierosów. W tym celu palące kobiety w ciąży mogą otrzymać od rządu bon w wysokości do 400 funtów, który ma pomóc w zakupie środków wspierających je walce z paleniem – e-papierosów lub innych mniej szkodliwych alternatyw.

— Dwie na trzy osoby palące umrą z powodu palenia papierosów. To jedyny dostępny w sprzedaży produkt, który zabija, gdy jest prawidłowo używany. Zaproponujemy milionom palaczy nową pomoc w rzuceniu palenia. Będziemy finansować nowy krajowy program „Swap to stop” – pierwszy tego rodzaju na świecie. Będziemy współpracować z doradcami i innymi osobami, aby zaoferować milionom palaczy w Anglii bezpłatny zestaw startowy do wapowania [korzystania z e-papierosa – przyp. red.] – mówi Neil O’Brien, minister zdrowia Wielkiej Brytanii.

Obecnie papierosy pali około 13 proc. Brytyjczyków, czyli około 5,4 mln osób. W UE odsetek palących jest niemal dwukrotnie większy – według ostatniego badania Eurobarometru Komisji Europejskiej w UE papierosy pali 25 proc. ludności. W Polsce, jak wynika z badań PAN, odsetek palących w ostatnich latach wzrósł – dziś papierosy pali około 29 proc. Polek i Polaków.

Reklama