You are currently viewing Skontrolują wiek imigrantów

Skontrolują wiek imigrantów

  • Post author:
Udostępnij:

Rząd Wielkiej Brytanii chce  wprowadzić  kontrole wieku migrantów, którzy dostają się do kraju, twierdząc, że są młodsi niż w rzeczywistości. Nowe rozwiązania mają się opierać na metodach naukowych, jak badania rentgenowskie.

Reklama

Decyzja, jak podaje serwis telegraph.co.uk, miała zapaść po tym, jak do wielkiej Brytanii dostał się Lawangeen Abdulrahimzai, podwójny morderca, który podczas wnioskowania o azyl twierdził, że ma 14 lat i ucieka przed talibami.  Zdaniem brytyjskiego parlamentarzysty Chrisa Philpa, “to w jaki sposób Abdulrahimzai wykorzystał luki prawne w systemie doskonale ilustruje, że przepisy dotyczące kontroli wieku migrantów powinny zostać zreformowane.

Abdulrahimzai otrzymał zgodę na pobyt w Wielkiej Brytanii w grudniu 2019 roku, mimo, że zaledwie kilka tygodni wcześniej jego wniosek o azyl odrzuciła Norwegia. Został umieszczony w rodzinie zastępczej, przyznano mu także miejsce w lokalnej szkole średniej. W 2022 roku Abdulrahimzai zamordował Thomasa Robertsa, aspirującego Royal Marine, z którym pokłócił się o hulajnogę. Podczas śledztwa wyszło na jaw, że mężczyzna jest pięć lat starszy niż deklarował,  podczas swojej podróży do Wielkiej Brytanii zastrzelił dwóch migrantów z karabinu AK-47.

W rozmowie z BBC Philp wyjaśnił, że “oceny wieku dokonuje pracownik socjalny”. Dodał, że gdy Abdulrahimzai wjeżdżał do kraju, wytyczne ministerstwa wskazywały, że imigranci mogą być traktowani jako dorośli tylko wtedy, gdy jego wygląd “jednoznacznie sugeruje”, że ma 25 lat lub więcej.

Nie wiadomo, w jaki sposób miałyby przebiegać takie kontrole, i gdzie będą przeprowadzane. “The Guardian” podaje, że wiek miałby być ustalany na podstawie zdjęć rentgenowski zębów i nadgarstków.

Reklama

Udostępnij: