You are currently viewing Stopy w górę! Kredyty coraz droższe

Stopy w górę! Kredyty coraz droższe

  • Post author:
Udostępnij:

Bank Anglii podniósł w czwartek stopy procentowe o 0,50 pkt proc., zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. Główna stopa procentowa wynosi teraz 4 proc. w skali roku. To najwyższy poziom od jesieni 2008 r. Bank of England rozpoczął cykl podwyżek w grudniu 2021 r. i do tej pory podniósł stopy łącznie o 3,9 pkt proc. To dziesiąte z rzędu posiedzenie, na którym BoE podnosi stopy procentowe.

Reklama

BOE zasygnalizował jednak, że inflacja prawdopodobnie zanotowała szczyt i zasugerował, że może — podobnie jak inne czołowe banki centralne — spowolnić skalę podwyżek stóp procentowych. Decyzje w tym zakresie będą zależeć od danych makroekonomicznych napływających w przyszłości.

Inflacja konsumencka na Wyspach wciąż jest wysoka, choć ostatnio lekko spadła. W grudniu 2022 r. spowolniła do 10,5 proc. rok do roku z 10,7 proc. w listopadzie i 11,1 proc. w październiku (szczyt w tym cyklu i najwyższy poziom od 41 lat). Bank oczekuje, że inflacja CPI będzie nadal stopniowo spadać w 2023 r., a w I kwartale 2024 r. powinna osiągnąć 3,5 proc.

Cel inflacyjny BoE to 2 proc. W komunikacie podtrzymano, że ryzyka inflacyjne skierowane są wciąż w górę. O obniżkach stóp raczej na razie nie ma mowy. BoE podał, że musi mieć jasne dowody na to, że inflacja, na którą ma wpływ, obniża się trwale, a teraz jest zbyt wcześnie na ogłoszenie zwycięstwa nad wzrostem cen. BoE napisał też, że oczekuje obecnie spadku PKB Wielkiej Brytanii o 0,5 proc. w IV kw. 2023 r. i o 0,25 proc. w 2024 r. Bank podał, że recesja w Wielkiej Brytanii powinna być krótsza i płytsza, niż wcześniej prognozowano.

Reklama

Udostępnij: