You are currently viewing Strajkują pielęgniarki i kierowcy karetek

Strajkują pielęgniarki i kierowcy karetek

  • Post author:
Udostępnij:

Do kolejnego strajku  przystępują załogi karetek pogotowia i pielęgniarki. System służby zdrowia w Wielkiej Brytanii znajduje się na krawędzi wydolności. Pracownicy chcą podwyżek.

Reklama

Głównym tematem w Wielkiej Brytanii od dłuższego czasu pozostają masowe strajki pracowników sfery budżetowej. Po protestach kolejarzy i nauczycieli, przyszedł czas na największy w 75-letniej historii służby zdrowia strajk pielęgniarek i załóg karetek pogotowia. Dziesiątki tysięcy pracowników wyszło na ulice, by domagać się podwyżek płac. Choć obie grupy zawodowe strajkowały osobno w różnych odstępach czasu od ubiegłego roku, tym razem postanowiły zaprotestować wspólnie.

Pracownicy domagają się podniesienia płac, która zrównoważy skutki najwyższej od 40 lat inflacji. Rząd Wielkiej Brytanii twardo pozostaje na stanowisku, że nie może pozwolić sobie na podwyżki, które spowodują lawinę wzrostu cen. Minister Zdrowia Steve Barclay stara się robić dobrą minę do złej gry i zachęca obywateli do korzystania z publicznej opieki. Podkreśla jednak, że zakłócenia w funkcjonowaniu systemu będą nieuniknione.

Bez wyraźnych ustępstw strony rządowej, przerwanie protestów jest mało prawdopodobne. W tym momencie, pacjenci otoczeni są podstawową opieką, a pracownicy służby zdrowia interweniują w przypadkach zagrożenia życia. Kontynuowane są też terapie nowotworowe. Rutynowe zabiegi zostały jednak odwołane.

Strajkujący wnoszą o 19-procentowe podwyżki. W ubiegłym tygodniu premier Sunak oświadczył, że “rząd chciałby podnieść płace pielęgniarek”, ale był zmuszony podjąć trudne decyzje i środki krajowej służby zdrowia zostały spożytkowane na nowy sprzęt medyczny i ambulanse.

Reklama

Udostępnij: