You are currently viewing Uroczyście i szampańsko – Polonia brytyjska bawiła się na 51 Balu Polskim [GALERIA]

Uroczyście i szampańsko – Polonia brytyjska bawiła się na 51 Balu Polskim [GALERIA]

  • Post author:

51 Bal Polski odbył się 4 lutego w samym centrum prestiżowej londyńskiej dzielnicy – Piccadilly, w Sheraton Park Lane – prestiżowym hotelu wybudowanym w stylu Art Deco w latach 20-tych XIX-go wieku.

Reklama

Polonia brytyjska licznie przybyła na bal, aż ponad 270 gości zasiadło do zabawy wraz z dodatkowo zaproszonymi 50 gośćmi, w tym przedstawicielami prasy oraz estrady.  Goście Balu Polskiego to już tradycyjnie osobistości ze świata brytyjskiej arystokracji, gwiazdy mediów, a także politycy, biznesmeni, artyści, designerzy i znani dziennikarze.  Wraz z zaproszonymi polskimi i brytyjskimi gośćmi mogliśmy świętować 51. rocznicę koncepcji balu w bezprecedensowy sposób i w ekskluzywnym miejscu, bo w samym sercu Piccadilly.

Czym jest Bal Polski?  Bal Polski to najbardziej prestiżowe wydarzenie kulturalne w życiu polskiej społeczności emigracyjnej w Zjednoczonym Królestwie.  Jest to prawdopodobnie również jedno z najstarszych wydarzeń tego typu w Londynie, pomijając słynny szkocki Royal Caledonian Ball – najstarszy bal charytatywny na świecie, organizowany od 1840 roku.

Bal Polski ma na celu promocję polskiej kultury i historii w Wielkiej Brytanii oraz wzmocnienie relacji polsko-brytyjskich i jak co roku, główny motyw balu poświęcony jest wydarzeniu historycznemu lub ważnej postaci dla polskiej kultury.

Ostatni rocznicowy, 50-ty Bal odbył się w Guildhall w ubiegłym roku i poświęcony był Marii Konopnickiej w jej 180-lecie urodzin. W poprzednich latach uczczono inne ważne polskie postacie, takie jak Cyprian Kamil Norwid (w jego 200-lecie urodzin), Adam Mickiewicz, Jan Kiepura, Henryk Sienkiewicz, a także ważne rocznice, np.  bitwę o Monte Cassino, 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej czy 20 rocznicę śmierci Sue Ryder.

Tym razem na Balu Polskim uczciliśmy Jadwigę Zamoyską.  Nie da się ukryć, że Jadwiga z Działyńskich Zamoyska była kobietą wielu talentów – nic zatem dziwnego, że w stulecie Jej śmierci nie tylko Bal Polski, ale także Sejm RP zdecydował się na Jej uhonorowanie, ogłaszając Ją Patronką 2023 Roku.

Jej niezwykłej biografii przyjrzymy się trochę bliżej.

W listopadzie 2023 r. upłynie sto lat od śmierci Jadwigi Zamoyskiej – współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowanej społecznie patriotki, poliglotki, autorki spójnego systemu pedagogicznego, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorki myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem. Jadwiga Zamoyska – urodziła się 4 lipca 1831 roku w Warszawie. Była córką właściciela dóbr kórnickich Tytusa Działyńskiego i Gryzeldy Celestyny z Zamoyskich. W 1852 roku wyszła za mąż za generała Władysława Zamoyskiego, którego czynnie wspierała w jego działalności politycznej i społecznej. Z małżeństwa z Władysławem Zamoyskim miała synów Władysława i Witolda oraz dwie córki: przedwcześnie zmarłą w Anglii Marię i drugą Marię.
W 1881 roku powróciła z emigracji do Kórnika, który odziedziczył jej najstarszy syn Władysław Zamoyski. Założyła tutaj Szkołę Domową Pracy Kobiet, opartą o wartości chrześcijańskie placówkę kształcącą dziewczęta, którą ze względu na tzw. rugi pruskie musiała przenieś najpierw do Starej Lubowli i Kalwarii Zebrzydowskiej, a później do Kuźnic.
Zamoyska publikowała dzieła o tematyce religijno-wychowawczej: „O wychowaniu”, „O pracy” i „O miłości ojczyzny”. Wspierała swojego syna Władysława w wielu dziełach związanych z pracą organiczną, filantropią, patriotyzmem i zachowaniem dóbr polskiej kultury w okresie zaborów. Owocami tych działań były między innymi: wykup dóbr zakopiańskich, wygrane procesy o Morskie Oko i ostatecznie utworzenie już po śmierci Jadwigi Zamoyskiej, ale niewątpliwie z jej inspiracji i za jej zgodą, Fundacji Zakłady Kórnickie. W 1921 roku za zasługi na niwie wychowawczej i filantropijnej jako jedna z pierwszych została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wiele czasu spędzała w Paryżu. Ostatnie lata życia spędziła wraz z synem w Kórniku, tu zmarła i została pochowana. Już w dwudziestoleciu międzywojennym trwały starania o jej beatyfikację. Odtąd przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej.

 

Bal Polski ma również misję charytatywną.  Motto Balu brzmi: „Baw się dobrze i pomagaj potrzebującym”.  Tradycyjnie podczas Balu zbiera się więc fundusze na różne cele charytatywne, odbywają się liczne loterie, drzewka szczęścia, losowania, aukcje charytatywne, które wzbudzają wiele emocji, a cały dochód przeznaczany jest na wybraną organizację charytatywną.

W tym roku beneficjentami Balu Polskiego było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Dla Ciebie” z Pobiedzisk, w Polsce.

Stowarzyszenie powstało w 1994 r. z inicjatywy rodziców dotkniętych przez los chorobą dziecka oraz osób zainteresowanych niesieniem pomocy dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom.  Stowarzyszenie rozwija się, chęć dotarcia z pomocą najmłodszym, nastawienie na wczesną interwencję sprawia, iż z roku na rok przybywa mu nowych podopiecznych.  Ideą Stowarzyszenia jest niesienie wszechstronnej pomocy, zarówno dzieciom jak i ich rodzinom. Ponadto Stowarzyszenie pragnie zwrócić uwagę na sytuacje niepełnosprawnych i ich problemy w lokalnej społeczności.

Największym sponsorem balu był w tym roku polski biznesmen Karol Sieniuc.  Dary na bal ofiarowali Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką – poprzez Kancelarię Prezydencką oraz Premier Mateusz Morawiecki – poprzez Kancelarię Rady Ministrów. Prezent na aukcję przekazał również Minister prof. Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej i były Ambasador RP w Londynie.

Darczyńcami balu byli również znana malarka i portrecistka polonijna Basia Kaczmarowska-Hamilton, autorka portretów królewskich, znana projektantka kapeluszy „haute couture” Basia Zarzycka oraz Jolanta i Marcin Szczurek – właściciele firmy polonijnej a także Zjednoczenie „Polish Sue” pod patronatem Baroness Sue Ryder, które podarowało unikatowy medal i album ilustrujące legendarny polski okręt – niszczyciela ORP Błyskawicę, odznaczonego krzyżem Virtuti Militari za zasługi wojenne.

Prywatni przedsiębiorcy również wsparli bal, a godnym zanotowania jest tutaj Ryszard Barclay który zaoferował tygodniowy pobyt w hiszpańskiej Maladze, dla 6 osób w willi z basenem.

Przygotowanie Balu wymaga ogromnego nakładu pracy i wysiłku od strony organizatorów w jego trakcie.  W tymże duchu Prezes Balu Polskiego – Marzena Konarzewska przyznała:

  Miałam mało czasu na zabawę, ale starałam się wygospodarować czas, żeby potańczyć„.  Bo waga i znaczenie tego balu są nie do przecenienia. 

Jak podkreśla Prezes Konarzewska:

Bal integruje społeczeństwo polskie i angielskie, łączy pokolenia Polaków, uczy młodych wrażliwości na potrzeby innych. Naszym brytyjskim gościom pokazujemy dowód polskiej ofiarności i solidarności”.

Tegoroczny Bal odbywa się pod patronatem Księcia Kentu, oraz Ambasadora RP w Londynie Prof. Piotra Wilczka.  Przypomnijmy, że Bal Polski już od początku swojego istnienia przyciągał poważanych i znamienitych gości, od gen. Władysława Andersa, którego córka Anna Maria Anders była również gościem VIP Balu, przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Kazimierza Sabbata, Edwarda Raczyńskiego po członków rodziny królewskiej.

Występ znanego polonijnego zespołu folklorystycznego „Orlęta” uświetnił 51-ty Bal Polski, podkreślając jednocześnie jego polskie korzenie.  Widowisko rozpoczęte zostało tradycyjnie i po staropolsku, czyli Polonezem, w wykonaniu „Orląt”, a następnie odśpiewaliśmy hymny narodowe, polski oraz brytyjski.  Po czym bal oficjalnie rozpoczął się krótką przemową jak również toastem Konsula Generalnego RP, Mateusza Stąsieka.  Dalszą rozrywkę zapewnił nam „The London Swing Band”.

Oszałamiające kreacje dam i elegancko ubrani dżentelmeni, piękne toalety, wykwintne jedzenie oraz szalone tańce i mnóstwo szampana – tak bawiliśmy się na 51 Balu Polskim.  Kreatorem wielu wspaniałych sukien był znany polski projektant Kuba Boniecki, który podzielił się z nami swoimi wrażeniami z balu:

„Tegoroczny Bal Polski dostarczył mi wiele wzruszeń i radości. Celem balu jest zebranie środków na szczytny cel. Zawsze staram się, aby również mieć mały wkład ze swojej strony i w tym roku przekazałem marynarkę, która została zlicytowana za okazałą sumę. Ten czas to również dla mnie spotkanie z przyjaciółmi i wspólna zabawa. Uważam, że podtrzymywanie tradycji i udział w polskim balu jest obowiązkiem każdego rodaka”.

Przysłowiową „wisienką na torcie” była konferansjerka balu, którą poprowadziła Dagmara Kowalska, znana polska dziennikarka z Radia Z, która przyleciała z Warszawy tuż przed balem, i to w ostatniej chwili, gdyż Miss Polski, która miała pełnić tę rolę, niestety zachorowała.  Należy wspomnieć, że jednym z kluczowych sponsorów balu jest również Polish Cultural Institute w Londynie, którego Dyrektor, Marta de Zuniga była obecna na Balu.

Nie można pominąć faktu, że sukces balu jest zawsze szeroko opisywany w mediach, a relacja z balu będzie dostępna dzięki zaprzyjaźnionym mediom w tym TVP Polonia, Goniec, Cooltura, Tydzień Polski, PRL Polish Radio Londyn, Wyspa.TV, partnerom jakim jest portal Britishpoles, a także głównym patronom medialnym – PAP i TVP.

Tak więc bawiliśmy się szampańsko i w wielkim stylu, tak jak na Bal Polski przystało!  A tych którzy nie uczestniczyli w tegorocznym balu, zapraszamy już za rok.

Autorka tekstu

Iwona Golińska

 

Zdjęcia:

Iwona Golińska, Polish Sue

Marzena Konarzewska, Bal Polski

Reklama