You are currently viewing Utrudnienia na lotniskach

Utrudnienia na lotniskach

  • Post author:

Brytyjska straż graniczna (Border Force) ostrzega pasażerów linii lotniczych i portów, że mogą spodziewać się zakłóceń w okresie Bożego Narodzenia z powodu zaplanowanych strajków. Utrudnienia mają mieć miejsce w dniach 23-26 i 28-31 grudnia – informuje portal stacji BBC. Ostrzeżenie w tej sprawie wydał również polski resort dyplomacji.

Reklama

„W dniach 23.12.-26.12. oraz 28.12.-31.12.2022 r. planowany jest strajk pracowników straży granicznej lotnisk Londyn-Gatwick, Londyn-Heathrow, Birmingham, Cardiff, Glasgow, Manchester oraz Port of Newhaven. W celu zminimalizowania skutków strajku rząd brytyjski zapowiedział oddelegowanie personelu wojskowego oraz urzędników do przeprowadzania kontroli granicznych” – podał w komunikacie polski MSZ.

Portal BBC poinformował, że wszyscy strajkujący są członkami Związku Usług Publicznych i Handlowych (PCS). PCS opowiedział się za strajkiem po tym, jak rząd odmówił zwiększenia podwyżki płac o więcej niż proponowane 2 proc.

Na początku tego miesiąca minister spraw wewnętrznych Suella Braverman przekazała, że ludzie powinni „dokładnie przemyśleć” swoje plany podróży w dniach planowanych strajków. Personel wojskowy, urzędnicy służby cywilnej i wolontariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostali przeszkoleni w zakresie sprawdzania paszportów, by zastąpić w czasie strajku pracowników straży granicznej – podał BBC. Istnieją jednak obawy, że opóźnienia w sprawdzaniu paszportów pasażerów przylatujących mogą prowadzić do długich kolejek, a nawet przetrzymywania ludzi w samolotach, zakłócając kolejne odloty.

Według PCS pracownicy zastępczy nie zostali odpowiednio przeszkoleni. Związek wskazał, że jego funkcjonariusze przechodzą pięciotygodniowe szkolenie, aby wykonywać swoją pracę, a wielu zastępców otrzymało tylko tygodniowy trening. PCS dodał, że urzędnicy z Narodowej Agencji ds. Przestępczości zostali „przeszkoleni w ostatniej chwili”.

Portal brytyjskiej stacji podał, że jest to pierwsze Boże Narodzenie od 2019 roku, kiedy linie lotnicze mogą działać bez ograniczeń covidowych, a według firmy analitycznej Cirium, między 23 a 31 grudnia na lotniskach, na których odbędą się strajki, spodziewanych jest do dwóch milionów pasażerów. Wcześniej informowano, że w tym okresie na lotniska Heathrow, Londyn Gatwick, Manchester, Birmingham, Cardiff i Glasgow zaplanowano ponad 10 000 lotów.

Komunikat polskiego MSZ
„Należy liczyć się z opóźnieniami lotów, a osoby przylatujące do Zjednoczonego Królestwa powinny być przygotowane na dłuższy czas oczekiwania na kontrolę graniczną. Zaleca się, aby uprawnieni pasażerowie korzystali z bramek automatycznych (dorośli oraz dzieci powyżej 12 roku życia wraz z opiekunem)” – ostrzegł w opublikowanym w poniedziałek komunikacie polski resort spraw zagranicznych. MSZ zaapelował, by „zabrać do bagażu podręcznego konieczne leki, artykuły higieniczne, jedzenie i picie na wypadek wielogodzinnych opóźnień w strefie lotniska, która nie posiada sklepów ani restauracji”.

„Do pozostałych akcji strajkowych, które mogą prowadzić do zakłócenia codziennego funkcjonowania należy zaliczyć strajk pracowników kolei w dniach 24 i 27.12. 2022 r. W dniu 26.12. nie będzie połączeń kolejowych Eurostar. Kolejne strajki zapowiadane są na 3.01 i 4.01.2023 oraz na 6.01. do 7.01.2023. Zalecane jest ograniczenie podróży tylko do koniecznych” – podkreślono.

Reklama