You are currently viewing W Szkocji autobusy jeżdżą bez kierowców

W Szkocji autobusy jeżdżą bez kierowców

  • Post author:
Udostępnij:

W szkockim Queensferry została uruchomiona pierwsza w Wielkiej Brytanii linia obsługiwana przez autonomiczne autobusy. Będą przewozić pasażerów przez most Forth Road Bridge.

Reklama

Autobusy bez kierowcy jeżdżą od poniedziałku (15 maja) przez most nad zatoką Firth of Forth. Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwać będzie dwuosobowy personel.
W inauguracyjnym przejeździe autonomicznego autobusu, który odbył się w piątek 12 maja, wziął udział szkocki minister transportu Kevin Stewart. Gdy autobus ruszył, polityk zapewnił wszystkich obecnych na pokładzie, że czuje się bezpiecznie.
Flota składa się z pięciu autobusów. Trasa, którą będą jeździć, ma 14 km długości i wiedzie z przystani promu w Inverkeithing przez most Forth Road do stacji Edinburgh Park. Autobusy będą poruszać się z maksymalna prędkością 50 km/h. W inauguracyjnym przejeździe autonomicznego autobusu, który odbył się w piątek 12 maja, wziął udział szkocki minister transportu Kevin Stewart. Gdy autobus ruszył, polityk zapewnił wszystkich obecnych na pokładzie, że czuje się bezpiecznie.

“Fantastycznie jest móc uczestniczyć w jeździe próbnej autonomicznego autobusu. Chcemy, by Szkocja znalazła się w czołówce tej technologii. Czułem się w całkowicie bezpieczny. Te autobusy przeszły mnóstwo testów, a na pokładzie był personel. Mam nadzieję, że mieszkańcy Fife i Edynburga z chęcią przekonają się, jak bezpieczny to transport. Chcemy, by ludzie jak najczęściej wybierali transport publiczny, czy to autobusy, czy pociągi. Robimy więc wszystko, by ich do tego zachęcić” – powiedział minister Stewart.

Brytyjski rząd rok temu przyznał dotacje o wartości 40 milionów funtów na program rozwoju autonomicznych autobusów i furgonetek do 2025 roku. Firma Stagecoach testowała to rozwiązanie od 2019 roku. Autobusy zrobiły tysiące kilometrów podczas jazd próbnych, ale mimo to do 2025 roku linia będzie działać jako program pilotażowy.

Podobna linia obsługiwana przez autonomiczne autobusy ma wkrótce ruszyć z portu w Belfaście w Irlandii Północnej.

Reklama

Udostępnij: