You are currently viewing Więcej zgonów przez upały

Więcej zgonów przez upały

  • Post author:

Latem tego roku w Anglii stwierdzono ponad 2800 nadmiarowych zgonów wśród osób w wieku 65 lat i starszych, które specjaliści tłumaczą falami upałów. To najwięcej od 18 lat, kiedy rozpoczęto prowadzenie tego rejestru – podała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).

Reklama

Lato 2022 w Wielkiej Brytanii było rekordowo gorące. Największych upałów doświadczyli mieszkańcy Anglii, gdzie 19 lipca temperatura sięgnęła 40,3 stopnia Celsjusza, bijąc poprzedni rekord ciepła dla Zjednoczonego Królestwa. Brytyjskie służby meteorologiczne pierwszy raz w swojej historii wydały wówczas alerty najwyższego stopnia w związku z wysoką temperaturą.

Wśród osób w wieku 65 lat i starszych Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego podczas fal upałów minionego lata w Anglii odnotowała 43 755 zgonów. To o 2809 więcej niż przypada zwykle na podobny okres i najwięcej od 2004 roku, czyli od czasu wprowadzenia specjalnych programów działań, mających na celu przygotowanie, ostrzeżenie i zapobiegnięcie możliwym do uniknięcia skutkom zdrowotnym upałów. Pomiaru te prowadzone są w ramach akcji „Heatwave plan for England”.
Podczas fali rekordowego gorąca pomiędzy 10 a 25 lipca odnotowano 1206 nadmiarowych zgonów, co stanowi o 7 punktów procentowych więcej niż normalnie w okresie spełniającym kryteria fali upałów – podała UKSHA. Jeszcze bardziej tragiczna w skutkach dla osób w wieku 65 plus okazała się fala z dni 8-17 sierpnia. Stwierdzono wówczas 1459 zgonów, do których doprowadziła wysoka temperatura. To o 15 proc. więcej niż normalnie dla podobnego okresu.

Problem dotyczy zresztą nie tylko ludzi ze starszych grup. Według danych opublikowanych przez brytyjski urząd statystyczny Office for National Statistics (ONS), w Anglii i Walii liczba zmarłych we wszystkich grupach wiekowych była o 6,2 procent wyższa niż normalnie o tej porze roku w porównaniu ze średnią z pięciu lat.

Statystyki ONS wskazują, że we wszystkich grupach wiekowych po każdym gorącym okresie następował okres niższej liczby zgonów niż normalnie, co sugeruje, że śmierć niektórych szczególnie narażonych osób została przyspieszona przez upały – napisał „The Guardian”.

Reklama