You are currently viewing Wielka Brytania płaci albańskim więźniom

Wielka Brytania płaci albańskim więźniom

  • Post author:
Udostępnij:

W ostatnim półroczu wzrosła liczba obywateli Albanii opuszczających Wyspy Brytyjskie. Jak ustalili dziennikarze BBC, którzy rozmawiali z deportowanymi, większość z nich odbywała wyrok więzienia. W zamian za opuszczenie Wysp Brytyjskich mieli otrzymać 1500 funtów.

Reklama

Od pół roku  wzrosła liczba  Albańczyków opuszczających Wyspy Brytyjskie. To skutek zawarcia w grudniu ubiegłego roku porozumienia o współpracy między Wielką Brytanią a Albanią, mającego na celu zniechęcanie obywateli tego kraju do nielegalnej emigracji i pobytu bez pozwolenia w Zjednoczonym Królestwie. Od momentu podpisania porozumienia ponad tysiąc Albańczyków zostało odesłanych z powrotem do kraju w ramach lotów deportacyjnych. Około połowa z nich opuściła Wielką Brytanię dobrowolnie. Jak ustalili dziennikarze BBC, którzy rozmawiali z deportowanymi, większość z nich odbywała karę więzienia. Pewien 30-letni mężczyzna opowiedział, że odsiadywał sześcioletni wyrok za nielegalny handel narkotykami. Po dwóch latach został wypuszczony na wolność i deportowany z powrotem do Albanii. Rok wcześniej niż kwalifikowałby się do zwolnienia warunkowego.

Policja w Tiranie potwierdziła, że większość Albańczyków deportowanych z Wielkiej Brytanii w tym roku to skazańcy. Opuszczają Wyspy na podstawie Early Release Scheme (ERS), który wykorzystywany jest wobec osób wszelkich narodowości. ERS nie wymaga zgody skazanego na deportację. Mimo to osoby, z którymi rozmawiali dziennikarze BBC, mogły dokonać wyboru, nikt ich nie zmuszał do powrotu do swojego kraju.

– Rządy Wielkiej Brytanii i Albanii współpracują ze sobą, by wykorzystać każdą sposobność w celu walki z przemytem (ludzi – red.) i szybkiego deportowania Albańczyków bez prawa pobytu w Zjednoczonym Królestwie – przekazał rzecznik Biura Krajowego, departamentu rządu brytyjskiego odpowiedzialnego za politykę imigracyjną.

Część deportowanych Albańczyków nie zamierza wracać do Wielkiej Brytanii. Niektórzy jednak zapowiedzieli, że w najbliższych tygodniach, a nawet dniach będą planowali powrót na Wyspy pomimo bardziej surowego podejścia policji do nielegalnych migrantów.

Obowiązujący od 2022 roku Nationality and Borders Act zniósł przedawnienie wykonania kary. To oznacza, że skazańcy nielegalnie wracający do Wielkiej Brytanii będą musieli odbyć resztę wyroku, niezależnie od tego, ile czasu minie.

Reklama

Udostępnij: