You are currently viewing Wielka Brytania tęskni za Unią?

Wielka Brytania tęskni za Unią?

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski “The Observer” opisał kulisy rozmów między przedstawicielami  Partii Konserwatywnej i Partii Pracy, dotyczących  relacji z Unią Europejską i tego, jak je zacieśnić.

Reklama

Na spotkaniu byli zagorzali zwolennicy i przeciwnicy brexitu, a także przedstawiciele dużego biznesu (Goldman Sachs, GlaxoSmithKline) analizowali sytuację kraju. Jak czytamy, Wielka Brytania nie do końca wie, w którym kierunku ma iść po brexicie. Kryzys gospodarczy i energetyczny ze swoimi następstwami w postaci zerwanych łańcuchów dostaw skłonił Brytyjczyków do refleksji.

Obecne relacje określono jako “mieszankę antagonizmu i nostalgii”. “Główną myślą przewodnią było to, że Wielka Brytania traci, że brexit nie przynosi rezultatów, a nasza gospodarka jest w słabej pozycji” – cytuje swoje źródło ze spotkania “The Observer”. Zasadnicza część dyskusji dotyczyła sposobów na renegocjację umów handlowych z UE. Jak zauważono, unijni oficjele mają teraz inne rzeczy na głowie, stąd “mało czasu poświęca się relacji z Wielką Brytanią”.

W sobotę “Bloomberg” podał, że brytyjski premier Rishi Sunak polecił swojemu rządowi modyfikację planów przywrócenia stosunków z UE. Londynowi szczególnie zależy na bliższej współpracy w zakresie handlu, obrony, energii i migracji. Jak wyliczył “Bloomberg”, straty Wielkiej Brytanii po wyjściu z UE wynoszą 124 mld dol. rocznie. Z kolei lokalne szacunki mówią o tym, że w trakcie 15 lat od 2016 r. brexit zmniejszy brytyjskie PKB na mieszkańca o 4 proc.

Reklama

Udostępnij: