You are currently viewing Wielka Brytania zakazuje sprzedaży gazu rozweselającego

Wielka Brytania zakazuje sprzedaży gazu rozweselającego

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjskie władze wprowadzają zakaz sprzedaży podtlenku azotu – nazywanego gazem rozweselającym. Substancja ta traktowana będzie jak narkotyk. Stosowanie gazu rozweselającego spowodowało ogromny wzrost zachowań antyspołecznych – poinformował w niedzielę portal Sky News.

Reklama

O planach zakazu sprzedaży poinformował w niedzielę sekretarz stanu ds. wyrównywania szans, mieszkalnictwa i wspólnot Michael Gove. Zażywanie podtlenku azotu, zwanego gazem rozweselającym, powoduje duże zagrożenie dla zdrowia i stało się plagą wśród brytyjskich nastolatków i młodych dorosłych – podała Sky News.

-To narkotyk, który powoduje szkody psychologiczne i neurologiczne i przyczynia się do zachowań antyspołecznych – powiedział Michael Gove.

Podtlenek azotu jest w Wielkiej Brytanii drugim po marihuanie najczęściej używanym narkotykiem wśród osób w wieku od 16 do 24 lat. Sky News informuje, że w ostatnim okresie nastąpił gwałtowny wzrost liczby przyjęć do szpitali osób używających tego narkotyku “na imprezach”.

Niezależny komitet doradczy ds. nadużywania narkotyków (ACMD) został w 2021 r. poproszony przez Home Office o wydanie opinii na temat tego, czy posiadanie podtlenku azotu powinno być karane. ACMD stwierdził, że byłoby to nieproporcjonalne do poziomu szkód związanych z substancją. Mogłoby też mieć negatywny wpływ na legalne stosowanie substancji, która ma szerokie zastosowanie w medycynie.

Reklama

Udostępnij: