You are currently viewing Wielka Brytania zamawia kolejne fregaty

Wielka Brytania zamawia kolejne fregaty

  • Post author:

Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu fregat typu 26, w odpowiedzi na zwiększone zagrożenie ze strony Rosji. W wydanym oświadczeniu podkreślił, że nie może być mowy o normalizacji stosunków z Rosją, dopóki nie zakończy ona wojny.

Reklama

Zgodnie z zawartym przez rząd zamówieniem o wartości 4,2 mld funtów, firma BAE Systems już budująca dla Royal Navy trzy fregaty typu 26, zbuduje jeszcze pięć kolejnych. Budowa wszystkich ma się zakończyć w połowie lat 30. Fregata typu 26 jest zaawansowanym okrętem wojennym, którego głównym celem jest walka z okrętami podwodnymi. Będą one używane także do ochrony brytyjskich okrętów podwodnych z ładunkami nuklearnymi oraz lotniskowców.

W wydanym przez Downing Street w poniedziałek wieczorem oświadczeniu podkreślono, że bezpieczeństwo morskie ma kluczowe znaczenie dla wyspiarskiego kraju, jakim jest Wielka Brytania, a także dla funkcjonowania globalnego handlu oraz znajdującej się na dnie morza infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej. Przypomniano, że waga tego uwidoczniona została we wrześniu, gdy seria eksplozji spowodowała uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Budowa okrętów jest reakcją na zwiększone zagrożenie ze strony Rosji, o czym Sunak będzie mówił podczas odbywającego się w Indonezji szczytu państw grupy G20.

Reklama