You are currently viewing Wielka Brytania znika pod wodą

Wielka Brytania znika pod wodą

  • Post author:
Udostępnij:

Do 2050 r. wiele obszarów Wielkiej Brytanii może znaleźć się pod wodą. Ma to związek ze wzrostem poziomu morza napędzanym zmianami klimatu. Zagrożone są między innymi takie miasta jak Portsmouth, Brighton, duża część Liverpoolu, a także londyńskie dzielnice położone wzdłuż Tamizy.

Reklama

Z powodu rosnącego poziomu mórz i erozji wybrzeża wielu nadmorskim miasteczkom grozi zagłada, a w 2050 r. problemy mogą dotknąć nawet większe miasta, z Londynem i Liverpoolem łącznie. Zgodnie z prognozami przygotowanymi przez Climate Central najpoważniej zagrożone są Happisburgh w hrabstwie Norfolk, Kissingland w Suffolk i Hornsea w Yorkshire, dramatycznie wyglądają również prognozy dla zachodniej Walii i północno-zachodniej Anglii.

Od 1900 r. poziom mórz wokół Wielkiej Brytanii podniósł się o 15,4 cm. Według Met Office do 2100 r. poziom może wzrosnąć aż o 1,12 m, zagrażając społecznościom osiedlonym w okolicach klifów morskich i przybrzeżnych obszarach zalewowych położonych we wschodnim i południowym wybrzeżu Anglii.

Do 2050 r. woda może dostać się w głąb lądu i zagrażać takim miastom jak Peterborough, King’s Lynn, hrabstwom Cambridgeshire, Lincolnshire, Norfolk, Suffolk i Essex. Powodzie mogą dotknąć londyńskie dzielnice położone wzdłuż Tamizy, a także Portsmouth, Eastbourne i część Brighton. Na stale pod wodą może się znaleźć część południowej Walii, Gloucester, Weston-super-Mare, Blackpool, Hull i duża część Liverpoolu.

Na inwestycje mające na celu zminimalizowanie ryzyka rząd w Londynie zamierza do 2027 r. przeznaczyć 5,2 mld funtów. Mimo wszystko ze względu na “nieuniknione skutki podnoszenia się poziomu mórz”, niektóre społeczności mieszkające na wybrzeżu będą musiały przenieść się w głąb lądu.

Na przykład Fairbourne, w którym znajduje się 410 domów, będzie w stanie utrzymać wdzierającą się wodę tylko do 2050 r. i zawczasu trzeba będzie rozpocząć proces likwidacji wioski. W zamieszkiwanym przez 900 osób Happisburghu domy, które jeszcze niedawno znajdowały się sześć metrów od morza, są teraz na krawędzi klifu. W ostatnich dwóch dekad z powodu erozji wioska straciła już 35 domów.

Reklama

 


Udostępnij: