You are currently viewing Wołodymyr Zełenski z wizytą w Polsce

Wołodymyr Zełenski z wizytą w Polsce

  • Post author:
Udostępnij:

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką, Ołeną Zełenską, byli w środę z oficjalną wizytą w Polsce. To trzecia oficjalna podróż zagraniczna Zełenskiego od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie. W grudniu ukraiński prezydent odwiedził Waszyngton. Na początku lutego najpierw odbył rozmowy w Londynie i Paryżu, a następnie udał się na specjalny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli.

Reklama

Niemiecka telewizja ARD zwróciła uwagę, że “wizyta Zełenskiego w Warszawie została ogłoszona z wyprzedzeniem, bez większej tajemnicy, niezwykła jest też obecność Oleny Zełenskiej”. Portal niemieckiego tygodnika “Spiegel” zauważył, że Zełenski “od rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej w lutym ubiegłego roku rzadko wyjeżdżał za granicę, najczęściej pojawiając się w innych stolicach za pomocą przekazów wideo”. “Dla Polski Zełenski robi teraz jeden z nielicznych wyjątków. Polska jest jednym z najważniejszych zwolenników Ukrainy w wojnie z Rosją i oferuje ochronę wielu Ukraińcom, którzy uciekli” – napisano.

Telewizja ZDF zwróciła uwagę, że Polska jest ogromnie ważnym krajem wspierającym Ukrainę, a prezydent Zełenski chce za to wsparcie podziękować. ZDF przypomniała o uchodźcach wojennych, którzy znaleźli schronienie w Polsce i odnotowała, że “żaden inny kraj nie przyjął tylu uchodźców”, a pomoc dla nich ciągle jest wielka, mimo że Polska sama zmaga się z problemami, na przykład z inflacją.

“New York Times”, opisując wizytę ukraińskiego prezydenta w stolicy naszego kraju, napisał, że Zełenski – który przez ostatni rok swym “polowym” strojem podkreśla, że w jego kraju trwa wojna – zmienił w Warszawie swoją charakterystyczną oliwkową bluzę na “bardziej formalną, czarną”. W tekście zauważono, że Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem, nadawanym za zasługi cywilne i wojskowe dla kraju.

Madrycki dziennik “El Pais”, opisując wizytę, zwrócił uwagę na inne wydarzenia dziejące się tego samego dnia. Wymienił, że w środę w Pekinie przebywa prezydent Francji Emmanuel Macron, który przekonywał tam, że “długotrwała wojna nie leży w interesie Chin”. W odniesieniu do potencjalnych dostaw uzbrojenia z Chin do Rosji prezydent Francji ostrzegł, że “ktokolwiek pomaga agresorowi, stawia się w sytuacji, w której jest współwinny naruszania prawa międzynarodowego”

Associated Press i agencja Reutera przypominają w kontekście wizyty, że Polska po inwazji rosyjskiej przyjęła uchodźców z Ukrainy, będąc kluczowym krajem, dokąd udali się ci Ukraińcy, którzy ze względu na plany powrotu chcieli pozostać blisko swej ojczyzny. Polska “odegrała ważną rolę w przekonywaniu innych potęg zachodnich, by dostarczyły Ukrainie czołgi i inne uzbrojenie” – przypomniał Reuters.

Telewizja CNN zauważa, że wizyta świadczy o “normalizacji obowiązków dyplomatycznych” ukraińskiego prezydenta. O poprzednich podróżach zagranicznych Zełenskiego w czasie wojny informowano w ostatniej chwili, ta była zapowiedziana dwa dni wcześniej.

Reklama

 


Udostępnij: