You are currently viewing Wsparli stuletniego weterana z Dywizjonu 300

Wsparli stuletniego weterana z Dywizjonu 300

  • Post author:

Ponad 22 tys. funtów zebrano dla okradzionego stuletniego polskiego weterana z Dywizjonu 300, podporucznika Jana Stangryciuka.

Reklama

Do kradzieży doszło 30 czerwca. Do drzwi domu w Londynie , w którym Jan Stangryciuk mieszka z żoną Jadwigą, zapukał mężczyzna, mówiąc, że musi coś sprawdzić w kuchni. Za nim do domu wtargnęli dwaj jego wspólnicy. W czasie napadu ukradzione został pieniądze, które państwo Stangryciukowie odłożyli na wyjazd do Polski.

Kilka dni później zorganizowano w internecie zbiórkę na platformie GoFundMe. O sprawie pisały m.in. dzienniki „Daily Telegraph”, „Daily Mail”, „Daily Express” i „Daily Mirror”, a stacja ITV zaprosiła weterana do programu „Good Morning Britain”.

Zbiórka zakończyła się w miniony weekend. Wpłat dokonało łącznie 1005 osób, Polaków i Brytyjczyków, zebrano 22 460 funtów. Za zebrane środki w pierwszej kolejności zainstalują system alarmowy i kamerę w mieszkaniu. Reszta pieniędzy przeznaczona zostanie na zaplanowany wyjazd do Polski i bieżące potrzeby małżeństwa.

Stuletni  Jan Stangryciuk (Jan Black) w czasie II wojny światowej był strzelcem pokładowym w Dywizjonie 300. W czasie jednego z lotów szkoleniowych przeżył katastrofę, w wyniku której doznał poważnych obrażeń, głównie twarzy. Był jedynym Polakiem, który uczestniczył w paradzie zwycięstwa w Londynie, która miała miejsce 8 czerwca 1946 roku. Przed dwoma laty został awansowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień podporucznika.

Foto: GoFundMe

Reklama