You are currently viewing Wspólny podwodny plan UK, USA i Australii

Wspólny podwodny plan UK, USA i Australii

  • Post author:
Udostępnij:

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosili w San Diego szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.

Reklama

Jak wynika z zaprezentowanego planu, będącego owocem 1,5-letnich dyskusji, celem jest zbudowanie przez Australię i Wielką Brytanię okrętów nowej generacji na przełomie lat 30. i 40. w oparciu o brytyjską i amerykańską technologię. Pierwsza faza planu — rozpoczynająca się w tym roku — zakłada szkolenie australijskich marynarzy i specjalistów z przemysłu zbrojeniowego przez brytyjską i amerykańską marynarkę.

W 2027 r. w Australii rotacyjnie stacjonować mają brytyjskie okręty podwodne klasy Astute i amerykańskie klasy Virginia. Następnie na początku lat 30. USA mają sprzedać Australii od trzech do pięciu okrętów klasy Virginia, a pod koniec lat 30. Wielka Brytania ma dostarczyć swój pierwszy okręt SSN-AUKUS dla własnej marynarki, zaś na początku lat 40. Australia ma zbudować swój tej samej klasy.

Opracowanie okrętu o napędzie jądrowym dla Australii jest pierwszym przedsięwzięciem ogłoszonego w 2021 r. partnerstwa AUKUS złożonego z USA, Australii i Wielkiej Brytanii.

AUKUS to odpowiedź na rosnącą potęgę militarną i wpływy Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Jak podkreślił Biden, sojusz nie jest jednak skierowany przeciwko Chinom, lecz ma “utrzymać pokój i stabilność w regionie Indo-Pacyfiku”.

Reklama

Udostępnij: