You are currently viewing Wydatki na obronę idą w górę!

Wydatki na obronę idą w górę!

  • Post author:

Brytyjskie MON otrzyma dodatkowe 5 mld funtów w ciągu najbliższych dwóch lat, a docelowe wydatki na obronność mają wzrosnąć do 2,5 proc. PKB – ogłosił w niedzielę wieczorem brytyjski rząd. Wzrost wymusiła wojna na Ukrainie.

Reklama

„Inwestując w nasze siły zbrojne w perspektywie długoterminowej, będziemy gotowi na wyzwania dnia dzisiejszego i przyszłości. (…) W ubiegłym roku zbyt wyraźnie widzieliśmy, jak globalne kryzysy wpływają na nas w kraju, z przerażającą inwazją Rosji na Ukrainę, która spowodowała wzrost cen energii i żywności. Wzmocnimy naszą obronę narodową, od bezpieczeństwa gospodarczego po łańcuchy dostaw technologii i wiedzę wywiadowczą, aby zapewnić, że nigdy więcej nie będziemy podatni na działania wrogiego mocarstwa” – oświadczył w wydanym komunikacie premier Rishi Sunak.

Jak zapowiedziano, dodatkowe 5 mld funtów zostanie przeznaczone na uzupełnienie i wzmocnienie brytyjskich zapasów amunicji, modernizację projektów nuklearnych oraz na sfinansowanie kolejnej fazy programu budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Australią. To ostatnie będzie przedmiotem rozmów Sunaka z prezydentem USA Joe Bidenem i premierem Australii Anthonym Albanese, którzy w poniedziałek spotkają się w Kalifornii.

Reklama