You are currently viewing Z kuszy chciał zabić królową

Z kuszy chciał zabić królową

  • Post author:

Mężczyzna, którego przed ponad rokiem zatrzymano z kuszą na terenie zamku Windsor, nieopodal apartamentów królowej Elżbiety II, przyznał się do winy – podała agencja Reutera. Zarzucano mu zamiar zranienia lub zabicia królowej.

Reklama

20-letni Jaswant Singh Chail z Southampton został zatrzymany 25 grudnia 2021 roku o godzinie 8.30 rano, gdy był  na terenach otaczających zamek, około 500 metrów od prywatnych apartamentów Elżbiety II. Królowa, która zmarła ze wrześniu zeszłego roku, była wówczas na zamku. Wcześniej zamieścił w mediach społecznościowych nagranie wideo, w którym powiedział, że jest Sikhem z pochodzenia i zamierza zabić królową, co ma być zemstą za masakrę dokonaną przez wojska brytyjskie w Amritsarze w indyjskim Pendżabie w 1919 roku.

Prokuratorzy na wcześniejszej rozprawie informowali, że mężczyzna spędził miesiące na planowaniu ataku. W dniu, gdy podjął próbę zamachu, został zatrzymany przez funkcjonariusza ochrony, któremu miał powiedzieć: „jestem tu, by zabić królową”.

Chail został oskarżony na mocy pochodzącej z 1842 roku ustawy o zdradzie. Sędzia oświadczył, że wyda wyrok w jego sprawie 31 marca.

Reklama