You are currently viewing Zatrzymania i zarzuty w sprawie zabójstwa Polaka

Zatrzymania i zarzuty w sprawie zabójstwa Polaka

  • Post author:

Polak, który zaginął w grudniu 2021 r. w Slough koło Londynu, padł ofiarą morderstwa. Brytyjskie służby z pomocą śląskich śledczych wytypowały cztery osoby, które mają związek ze sprawą. Mieszkańcy Bielska-Białej 22-latka i 30-latek przebywają w areszcie. Z kolei 33-latek i 25-latek czekają na ekstradycję.
57-letni Polak mieszkał i pracował w  Slough koło Londynu. Pod koniec listopada 2021 r. rodzina mężczyzny straciła z nim kontakt. W grudniu zawiadomiła brytyjskie służby, które rozpoczęły poszukiwania.
Pod koniec grudnia 2022 r. śledczy z Thames Valley skontaktowali się z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Podejrzewali, że poszukiwany mógł paść ofiarą zabójstwa, a osoby, które mogły coś na ten temat wiedzieć, opuściły Wielką Brytanię i prawdopodobnie wróciły na Śląsk. W trakcie postępowania w Polsce śledczy ustalili, że w listopadzie 2021 roku zaginionemu 57-latkowi towarzyszyła czwórka Polaków: dwaj mężczyźni 33-latek i 25-latek, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii, oraz 22-latka i 30-latek, mieszkańcy Bielska-Białej. Nie byli bez skazy. 33-latek siedział w więzieniu za popełnienie innych przestępstw. Z kolei 25-latek był poszukiwany listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania.
W styczniu 2023 r. śląscy policjanci zatrzymali dwoje mieszkańców Bielska-Białej. „22-letniej kobiecie Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła zarzuty nieudzielenia pomocy, niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwie, pomocy w ukryciu zwłok i podejmowania innych czynności, mających na celu udaremnienie postępowania” – czytamy w komunikacie. „30-latek również usłyszał zarzut niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwie oraz utrudniania i udaremniania przeprowadzenia postępowania” – dodali funkcjonariusze. Aktualnie przebywają w areszcie.

Reklama

25-latek i 33-latek również zostali zatrzymani, o czym poinformowały w lutym 2023 r. brytyjskie służby. Mężczyźni mają stanąć przed miejscowym sądem, gdzie zostanie przedstawiony im zarzut utrudniania pochówku. „Równolegle Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wydała postanowienie o przedstawieniu im zarzutów – jednemu zarzucając udział w pobiciu i utrudnianie postępowania dotyczącego zabójstwa, natomiast drugiemu udział w pobiciu oraz zarzut zabójstwa” – przekazała śląska policja. „Aktualnie śledczy oczekują na rozpoznanie przez Sąd Rejonowy w Gliwicach wniosków o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania, co umożliwi wdrożenie procedury ekstradycyjnej”.

Z zeznań zatrzymanych wynika, że zaginiony mężczyzna został zamordowany. Nie jest znany  motyw zbrodni. Jak mówią policjanci, sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Reklama