You are currently viewing Zmarł reżyser Rydwanów ognia

Zmarł reżyser Rydwanów ognia

  • Post author:
Udostępnij:

Angielski reżyser filmowy Hugh Hudson zmarł w wieku 86 lat  w Londynie. Najbardziej znany był z nagrodzonego czterema Oscarami filmu “Rydwany ognia”.
Zrealizowany w 1981 r. film “Rydwany ognia” był fabularnym debiutem Hudsona. Oparty na prawdziwej historii film opowiada o rywalizacji dwóch brytyjskich lekkoatletów, Erica Liddella i Harolda Abrahamsa – wywodzących się z różnych warstw społecznych – którzy przygotowują się od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w 1924 r.

Reklama

Film został w 1982 r. nominowany do Oscara w siedmiu kategoriach, w tym za reżyserię, a ostatecznie otrzymał cztery nagrody – za najlepszy film, scenariusz oryginalny, kostiumy i muzykę. Dostał również 11 nominacji do brytyjskich nagród filmowych BAFTA, wygrywając w trzech kategoriach. Kolejny  film, pochodzący z 1984 r. “Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp”, też był nominowany do Oscara – w trzech kategoriach, choć w żadnej nie wygrał. Hudson wyreżyserował później jeszcze sześć filmów. Jego ostatnim filmem była w roku 2016 “Altamira”, gdzie główną rolę zagrał Antonio Banderas.

Hudson zmarł niecałe dziewięć miesięcy po śmierci twórcy muzyki do “Rydwanów ognia” – greckiego kompozytora Vangelisa.

Reklama

Udostępnij: