You are currently viewing Żołnierze zamiast strajkujących

Żołnierze zamiast strajkujących

  • Post author:
Udostępnij:

Około 1200 żołnierzy będzie zastępowało strajkujących kierowców karetek pogotowia oraz funkcjonariuszy straży granicznej, którzy dokonują kontroli paszportowych, co ma pozwolić na zminimalizowanie skutków protestu – potwierdził brytyjski rząd.

Reklama

Dwa jednodniowe strajki personelu pogotowia ratunkowego w Anglii i Walii odbędą się 21 i 28 grudnia, a weźmie w nich udział 10 tys. osób. Z kolei funkcjonariusze straży granicznej przeprowadzający kontrole paszportowe strajkować będą na sześciu lotniskach: Heathrow i Gatwick w Londynie oraz w Manchesterze, Birmingham, Glasgow i Cardiff, a także w porcie promowym Newhaven w dniach 23-26 grudnia i 28-31 grudnia.

Już na początku grudnia brytyjski rząd mówił, że bierze pod uwagę użycie wojska do zminimalizowania skutków strajku, a w zeszłym tygodniu ministerstwo obrony potwierdziło, że żołnierze przeszli przeszkolenie na lotniskach Heathrow i Gatwick w zakresie kontroli paszportowych. Wiadomo już, że ok. 600 żołnierzy będzie w czasie strajku personelu pogotowia ratunkowego kierować karetkami, a kolejnych 150 zapewni wsparcie logistyczne. Najprawdopodobniej  pozostałych 450 oddelegowanych zostanie do punktów kontroli granicznej na lotniskach.

Sprawa wykorzystania wojska do zastępowania strajkujących pracowników budzi jednak spore kontrowersje. Związki zawodowe przekonują, że żołnierze nie są wystarczająco przeszkoleni, by przejąć rolę personelu medycznego. Minister zdrowia Steve Barclay przekonywał  w niedzielę, że żądania płacowe związkowców są nadmierne, a jego głównym priorytetem jest zapewnienie pacjentom  bezpieczeństwa.

Reklama

 


Udostępnij: