You are currently viewing Żona premiera ma akcje za 700 mln dolarów

Żona premiera ma akcje za 700 mln dolarów

  • Post author:

Rishi Sunak to nowy premier Wielkiej Brytanii. Prywatnie jest mężem dziedziczki fortuny Akshaty Murty.

Reklama

Akshata Murty to córka hinduskiego miliardera Narayana Murthy, który nazywany jest „hinduskim Billem Gatesem”. Założona przez niego w 1981 r. w Bangalorie spółka Infosys, której początkowy kapitał wynosił 100 funtów pożyczone od żony, jest obecnie drugą co do wielkości (po koncernie Tata) indyjską spółką branży IT.

W 2021 r. Infosys była czwartą firmą w historii Indii, której wartość giełdowa przekroczyła granicę 100 miliardów dolarów.

Ponieważ Akshata posiada 0,91 proc. udziałów w Infosys, jej majątek waha się w zależności od kapitalizacji spółki. Według aktualnego kursu akcji Infosys jest to kwota rzędu 700 milionów dolarów. Dla porównania prywatny majątek króla Karola III we wrześniu został wyceniony przez magazyn 'Forbes” na 500 milionów dolarów.

42-letnia obecnie Ashata na studia z rodzinnych Indii pojechała do USA. Tam w 2005 r. na Uniwersytecie Stanforda poznała swojego rówieśnika, Rishiego, który urodził się w Wielkiej Brytanii w rodzinie hinduskich imigrantów. Cztery lata później poślubiła swojego wybranka w rodzinnym Bangalore. Wystawny ślub trwał dwa dni, a na liście gości były gwiazdy hinduskiego sportu narodowego, krykieta. Państwo Sunak mają dwójkę dzieci.

Sama Ashata posiada też m.in. stworzona w 2011 r. markę modową i jest zaangażowana w parę innych biznesów, ale to udziały w firmie ojca stanowią lwią część jej majątku, który stał się już w Wielkiej Brytanii przedmiotem kontrowersji.

W kwietniu 2022 r. okazało się, że żona ówczesnego kanclerza skarbu nie płaci podatków w Wielkiej Brytanii powyżej kwoty 30 tysięcy funtów ze względu na to, że jest obywatelką Indii i w Wielkiej Brytanii ma status rezydenta. Dzięki temu udało się jej – jak wyliczała brytyjska prasa – zaoszczędzić na podatkach miliony dolarów. Ashata obiecała wówczas publicznie, że chociaż zachowa swój rezydencki status, to będzie „dobrowolnie” płacić podatki od swoich zagranicznych zysków w Wielkiej Brytanii.

Foto Instagram

Reklama