You are currently viewing Czy Taylor Swift wpłynie na stopy procentowe Banku Anglii?

Czy Taylor Swift wpłynie na stopy procentowe Banku Anglii?

  • Post author:
Udostępnij:

Trasa koncertowa  piosenkarki Taylor Swift może spowolnić tempo obniżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii – twierdzą analitycy banku inwestycyjnego TD Securities.

Reklama

“Swiftonomics” lub “swiftflation” to  opisane zjawisko, polegające na wzroście wydatków na usługi, takie jak hotele, restauracje i loty, towarzyszącym występom Taylor Swift. Według władz szkockiego Edynburga trzy wyprzedane w całości koncerty piosenkarki, które odbyły się w czerwcu, przyniosły lokalnej gospodarce 77 mln GBP (ok. 99 mln USD) – podało CNBC.

Wiele biznesów z branży usługowej w Edynburgu postanowiło wykorzystać żyłę złota związaną z trasą koncertową. Przy okazji przybycia do miasta dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy turystów wzrosły ceny noclegów. Już pierwszy z serii trzech koncertów Swift w Edynburgu zgromadził na widowni 73 000 osób – największą publiczność na jakimkolwiek koncercie w historii Szkocji, a dwa kolejne poprawiły ten rekord.

Amerykańska piosenkarka zagra w Wielkiej Brytanii łącznie 15 koncertów w czerwcu i sierpniu. Oczekuje się, że jej występy w Londynie, które odbędą się 15, 16, 17, 19 i 20 sierpnia przyciągną do brytyjskiej stolicy setki tysięcy podróżnych. Zdaniem analityków TD Securities wydarzenie może tymczasowo podwyższyć sierpniową inflację w kategorii usług o nawet 30 punktów bazowych, wpływając na decyzję Banku Anglii co do obniżki stóp procentowych we wrześniu.

Aż 63 z 65 analityków ankietowanych przez agencję Reutera spodziewa się, że brytyjski bank centralny dokona pierwszego cięcia już w sierpniu. Stopa referencyjna Banku Anglii pozostaje wciąż na najwyższym od 16 lat poziomie wynoszącym 5,25%, podczas gdy inflacja wyhamowała w kwietniu do 2,3%. Tym samym wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich obniżył się do stanu sprzed 3 lat, ale wciąż pozostaje powyżej 2-procentowego celu Banku Anglii.

Zgodnie z notatką banku Barclays powiedział, cała trasa koncertowa Taylor Swift po Wielkiej Brytanii może zapewnić nawet 1 mld GBP wpływów do brytyjskiej gospodarki. Występy odbywają się w ramach Eras Tour. W ramach trasy Swift odwidzi 22 kraje i zagra 152 koncerty w ciągu 21 miesięcy.

Już w ciągu pierwszych 8 miesięcy Eras Tour pobiło rekord jako najbardziej dochodowa trasa koncertowa wszechczasów, przekraczając 1 miliard USD przychodów. Na drugim miejscu w rankingu znajduje się trasa “Elton John’s Farewell Yellow Brick Road Tour”, która zgromadził 939 mln USD w ciągu pięciu lat.

W październiku ubiegłego roku, po pierwszym etapie trasy Eras Tour, Taylor Swift stała się pierwszą piosenkarką, której majątek przekroczył miliard USD wyłącznie dzięki zarobkom związanym z muzyką. Według obliczeń Forbesa jeden koncert przynosi jej 10-13 mln USD. Sam film z trasy koncertowej, który trafił do kin, zarobił 262 mln USD.

Według przeprowadzonego roku temu badania firmy “QuestionPro Research and Insights” fani Swift, którzy kupili bilety na jej koncerty w Ameryce Północnej, wydawali przy ich okazji średnio 1327 dolarów na osobę, wliczając w to podróże, zakwaterowanie, jedzenie i napoje. Zgodnie z ustaleniami autorów raportu 58% uczestników koncertu jest w wieku od 35 do 64 lat, a zaledwie 37% w wieku od 18 do 34 lat.

Reklama

Udostępnij: