You are currently viewing Brytyjski dziennikarz w polskiej kopalni

Brytyjski dziennikarz w polskiej kopalni

  • Post author:
Udostępnij:

Dziennikarz dziennika “The Guardian” Richard Sprenger odwiedził Ruch Jankowice kopalni zespolonej ROW należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Za kilka tygodni w “The Guardian” pojawi się reportaż o polskim górnictwie.

Reklama

W Wielkiej Brytanii kopalnie zostały zamknięte dawno temu, ale nie odbyło się to zbyt delikatnie
– Jestem tutaj absolutnie z powodu przemian, jakie zachodzą w Europie. Polska z uwagi na dużą tradycję związaną z górnictwem jest tu szczególnie ciekawa. Zielona transformacja to coś, co musi nastąpić, ale we właściwy sposób, nie niszcząc po drodze społeczności. W Wielkiej Brytanii kopalnie zostały zamknięte dawno temu, ale nie odbyło się to zbyt delikatnie i wygenerowało wiele problemów – zaznacza brytyjski dziennikarz Richard Sprenger, cytowany w magazynie Polskiej Grupy Górniczej.

Brytyjska ekipa zjechała na poziom 700 metrów szybem 8. Tam przeszli do komory regeneracji, gdzie zobaczyli prowadzone roboty – prostowanie elementów obudowy przez pracowników, byli również w zajezdni lokomotyw. Richard Sprenger pytał górników między innymi o to, jak zapatrują się na przyszłość swoją i górnictwa w Polsce. Pytał też ich o tempo prowadzonej transformacji.

– Jestem bardzo wdzięczny, było to niesamowite doświadczenie. Przed zjazdem starałem się na nic nie nastawiać, ani niczego nie oczekiwać i zachować otwarty umysł. Kopalnia to interesujące miejsce, którego nie widzi się na co dzień. Ja nigdy wcześniej nie byłem w kopalni i udało nam się nakręcić niesamowite sceny. Myślę, że powstanie naprawdę ciekawy film o górnictwie w Polsce – tłumaczył.

Reklama

Udostępnij: