You are currently viewing Duża grzywna dla TikToka

Duża grzywna dla TikToka

  • Post author:

Serwis TikTok dostał blisko 68 milionów złotych grzywny od regulatorów z Wielkiej Brytanii. Władze cytują wiele naruszeń ustawy o ochronie danych osobowych oraz „nadużywanie danych dzieci”.

Reklama

Decyzja o ogromnej grzywnie dla chińskiej platformy została podjęta we wtorek tuż przed południem. Kara dla Tiktoka wyniosła 12,7 miliona funtów, co w przeliczeniu daje 67,9 miliona złotych. Zdaniem brytyjskiego Urzędu Rzecznika Informacji (ang. Information Commissioner’s Office, ICO) firma dopuściła się „wielokrotnego złamania prawa o ochronie danych osobowych, w tym nadużycia danych dzieci”. Proceder miał zaś trwać przynajmniej od maja 2018 roku do lipca 2020 roku.
ICO oceniło, że szacunkowo nawet 1,4 miliona dzieci poniżej 13. roku życia założyło konta na chińskiej platformie. TikTok nie dopilnował  uzyskania zgody rodziców na rejestrację konta nieletnich użytkowników. Warto przypomnieć, że firma sama określa w regulaminie usługi, że założenie profilu wymaga ukończonych 13 lat.

– Szacujemy, że ponad milion dzieci zostało dopuszczonych do platformy w nieprawidłowy sposób. W wyniku tego firma TikTok mogła zbierać i wykorzystywać ich prywatne dane. Te informacje używane były zaś do śledzenia i profilowania nieletnich. Potencjalnie [platforma] dostarczała im też szkodliwe i nieodpowiednie dla ich wieku treści – komentuje decyzję John Edwards, brytyjski Rzecznik Informacji. Podkreśla, że „TikTok powinien wiedzieć lepiej i czynić lepiej”. Dodatkowo TikTok miał nie kasować kont dzieci poniżej 13 lat.

– TikTok jest platformą dla użytkowników powyżej 13 lat. Mocno inwestujemy w wysiłki utrzymania dzieci poniżej tego wieku poza naszą platformą, a nasz liczący 40 tys. osób zespół ds. bezpieczeństwa działa całą dobę. […] Nie zgadzamy się z decyzją ICO, lecz cieszy nas to, że kara została obniżona do kwoty niższej o ponad połowę – komentuje grzywnę rzecznik Tiktoka. Nałożenie grzywny to finał długiej sprawy prowadzonej przez ICO. Jeszcze we wrześniu 2022 roku Urząd Rzecznika Informacji wydał tzw. notę intencyjną. Ostrzegł w niej chińską firmę o możliwości jej ukarania. Mówiło się o ponad dwa razy wyższej karze, której kwotę wyliczono na przeszło 27 milionów funtów.

Ubiegłoroczne badania firmy Ofcom wskazywały zaś, że nawet 44 proc. brytyjskich dzieci w wieku od 8 do 12 lat korzysta z TikToka mimo tego, że nie powinny mieć dostępu do tej platformy internetowej.

Reklama