You are currently viewing Inflacja lekko w dół

Inflacja lekko w dół

  • Post author:
Udostępnij:

Inflacja w Wielkiej Brytanii w grudniu spadła drugi miesiąc z rzędu. Być może najgorszy kryzys związany z kosztami życia zaczyna powoli ustępować.
Ceny konsumpcyjne wzrosły o 10,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, poinformował w środę brytyjski urząd statystyczny. To nieco mniej niż  10,7 proc. odnotowane w listopadzie i  powyżej 11 proc. w październiku.

Reklama

Dane „sugerują, że szczyt inflacji już minął” – powiedział David Bharier, szef badań w Brytyjskiej Izbie Handlowej. „Ale to po prostu oznacza, że ceny ustabilizują się na znacznie wyższym poziomie niż rok temu”.

Inflacja pozostaje pięciokrotnie wyższa niż rządowy cel na poziomie 2 proc. Wywołała falę strajków pracowników sektora publicznego wściekłych na to, że ich płace nie nadążają za tempem wzrostu cen. Premier Rishi Sunak uczynił zmniejszenie inflacji o połowę jednym ze swoich pięciu kluczowych zobowiązań na ten rok.

Ceny paliw były w grudniu były o 11,5 proc. wyższe niż rok wcześniej, w porównaniu z 17,2 proc. w listopadzie. ONS powiedział, że ceny na dystrybutorze spadły o 8,3 pensa za litr w okresie od listopada do grudnia.

Bank centralny podnosił stopy procentowe dziewięć razy z rzędu od grudnia 2021 r. i oczekuje się, że w przyszłym miesiącu podniesie stopy procentowe o kolejne pół punktu do poziomu 4 proc. Inwestorzy przewidują, że w połowie roku stopy osiągną szczyt na poziomie około 4,5 proc..

Reklama

Udostępnij: