You are currently viewing Inflacja zeszła poniżej 10%!

Inflacja zeszła poniżej 10%!

  • Post author:

Po raz pierwszy od sierpnia zeszłego roku roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii jest niższa niż 10 proc. i w kwietniu wyniosła 8,7 proc. – podał w środę brytyjski urząd statystyczny (ONS). Nadal szybko rosną ceny żywności.
Choć spadek rocznej stopy inflacji jest znaczący – w marcu wynosiła ona 10,1 proc. – to jest on mniejszy, niż oczekiwali analitycy. Niektórzy przewidywali, że zejdzie ona nawet do 8,2 proc. To jednak i tak najniższy poziom inflacji od marca 2022 r.

Reklama

Jak wyjaśnił ONS, spadek tempa inflacji jest głównie spowodowany ustabilizowaniem się cen energii. W kwietniu zeszłego roku inflacja mocno wystrzeliła w górę, bo wtedy wskutek wzrostu cen energii po rosyjskiej napaści na Ukrainę podniesiony został o 54 proc. maksymalny pułap cen energii dla odbiorców. Z kolei w październiku zeszłego roku, po kolejnym podniesieniu tego pułapu, inflacja osiągnęła 11,1 proc., co było najwyższym poziomem od 41 lat.

Pomimo długo wyczekiwanego spadku inflacji do poziomu jednocyfrowego opublikowane w środę dane pokazują dwa niepokojące zjawiska. Po pierwsze nadal bardzo szybko rosną ceny żywności. W kwietniu były one o 19,1 proc. wyższe niż rok wcześniej, co oznacza tylko minimalny spadek w stosunku do marca, gdy roczna stopa inflacji żywności wynosiła 19,2 proc. ONS wskazał wprawdzie, że koszty producentów i importerów żywności zaczęły spadać, ale nie przełożyło się to jeszcze na niższe ceny w sklepach.

Nieoczekiwany jest wzrost inflacji bazowej, czyli nieuwzględniającej cen paliw i żywności, do 6,8 proc., co jest najwyższym poziomem od 31 lat. To będzie oznaczało dylemat dla Banku Anglii, czy powinien dalej podnosić stopy procentowe. Dwa tygodnie temu bank podniósł główną stopę procentową do 4,5 proc. i było to 12. kolejne posiedzenie z podwyżką stóp.

Reklama