You are currently viewing Lepiej pracować tylko 4 dni w tygodniu

Lepiej pracować tylko 4 dni w tygodniu

  • Post author:
Udostępnij:

Przychody firm, które testowały czterodniowy tydzień pracy, wzrosły średnio o 35 procent rok do roku – podano w wynikach programu pilotażowego w Wielkiej Brytanii. Zmniejszyła się także liczba absencji w pracy. Pracownicy poinformowali, że obniżył się ich poziom wypalenia zawodowego, mogą też lepiej łączyć pracę z życiem towarzyskim. Program był prowadzony w drugim półroczu 2022 roku.

Reklama

Opublikowano wyniki największego na świecie – jak podkreślili jego organizatorzy – skoordynowanego programu czterodniowego tygodnia pracy. Program pilotażowy był prowadzony w Wielkiej Brytanii w okresie od czerwca do grudnia 2022 roku. Wzięło w nim udział 61 firm, organizacji non-profit, i około 2900 pracowników. Na liście możemy znaleźć firmy z różnych branży – np. z sektora finansowego, IT, czy branży HR – m.in. z Londynu, Manchesteru, Dublina, Belfastu, Edynburga czy Birmingham. Co ważne, choć tydzień pracy został skrócony, to wynagrodzenie pozostało na tym samym poziomie.

Organizatorzy programu zwrócili uwagę,  że skrócenie czasu pracy wydaje się coraz bardziej “zdroworozsądkowym” podejściem do świata pracy. “Dla wielu osób sfrustrowanych zaburzoną równowagą między życiem zawodowym a prywatnym i bardziej przyzwyczajonych do elastycznych sposobów organizacji pracy spowodowanych pandemią, czterodniowy tydzień pracy stał się bardziej popularną i kuszącą perspektywą”.

Organizatorzy zaznaczyli, że program pilotażowy został oceniany bardzo pozytywnie przez firmy, towarzyszą temu dobre oceny wydajności. “Przychody wzrosły, podczas gdy liczba absencji spada i ogromna większość uczestników kontynuuje 4-dniowy tydzień pracy” – czytamy we wstępie do wyników. Jak podano, 92 proc. firm, organizacji non-profit, które wzięły udział w programie, nadal kontynuuje czterodniowy tydzień pracy.

Średnia ocen ogólnego doświadczenia z udziału w pilotażu wyniosła 8,3, w 10-stopniowej skali. Wydajność biznesowa i produktywność została oceniona na 7,5. Z kolei przychody, w okresie obowiązywania programu, wzrosły średnio o 35 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Liczba absencji w pracy spadła o 57 proc.

90 proc. pracowników zdecydowanie wyraża chęć kontynuacji czterodniowego tygodnia pracy. Nikt nie stwierdził, że zdecydowanie nie chce kontynuować udziału w takiej organizacji pracy. Ponadto 55 proc. zatrudnionych oceniło, że zwiększyły się ich zdolności do pracy, a 15 proc. z nich stwierdziło, że żadna kwota pieniędzy nie sprawi, że zaakceptują pięciodniowy tydzień pracy.

Ponadto 71 proc. zwróciło uwagę, że obniżył się ich poziom wypalenia zawodowego pod koniec obowiązywania programu. Dodatkowo 39 proc. wskazało, że było mniej zestresowanych, a 43 proc. odczuło poprawę zdrowia psychicznego. Blisko połowa, bo 46 proc. zatrudnionych odczuwało mniejsze zmęczenie.

Pracownicy chwalili również równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. 60 proc. z nich stwierdziło, że może lepiej łączyć pracę zarobkową z obowiązkami domowymi, a 62 proc., że łatwiej im łączyć pracę z życiem towarzyskim.

Reklama

Udostępnij: