You are currently viewing Muszą odsprzedać fabrykę produkującą chipy

Muszą odsprzedać fabrykę produkującą chipy

  • Post author:
Udostępnij:

Rząd Wielkiej Brytanii nakazał firmie z chińskim kapitałem odsprzedać nabyte w zeszłym roku udziały w największej brytyjskiej fabryce chipów komputerowych. Powód? Obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Reklama

W lipcu 2021 r. holenderska firma technologiczna Nexperia, spółka zależna chińskiej firmy Wingtech, nabyła wszystkie akcje fabryki Newport Wafer Fab, stając się  jej wyłącznym udziałowcem. Według doniesień zapłaciła za to 63 mln funtów. W momencie przejęcia znajdująca się w południowo-wschodniej Walii fabryka produkowała ok. 35 tys. płytek krzemowych rocznie.

Transakcja od początku budziła kontrowersje, zwłaszcza w obliczu globalnego niedoboru chipów – poselska komisja spraw zagranicznych uznała, że potencjalnie zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu. W maju tego roku ówczesny minister biznesu Kwasi Kwarteng zdecydował o dokonaniu oceny skutków transakcji dla bezpieczeństwa. W środę wieczorem rząd ogłosił, że Nexperia musi odsprzedać nabyte w 2021 r. 86 proc. udziałów. Jest to zgodne z niedawno przyjętą ustawą o bezpieczeństwie narodowym i inwestycjach, która umożliwia rządowi wsteczne interweniowanie w sprawie już zawartych transakcji stanowiących potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Firma Nexperia oświadczyła, że jest zszokowana decyzją brytyjskiego rządu i będzie się od niej odwoływać. Wskazała, że dzięki inwestycji spłacone zostały długi, fabryka została uratowana przed upadkiem i zabezpieczono 500 miejsc pracy. Prawo do pierwokupu ma poprzedni właściciel 86 proc. akcji Newport Wafer Fab, firma Nelson.

Reklama

Udostępnij: