You are currently viewing Polacy bogatsi od Brytyjczyków?

Polacy bogatsi od Brytyjczyków?

  • Post author:

Czy przeciętne brytyjskie gospodarstwo domowe będzie w ciągu dekady gorzej sytuowane niż polskie?

Reklama

„Jeśli Wielka Brytania utrzyma ten sam poziom wzrostu, jaki miała przez ostatnią dekadę, Polska wyprzedzi ją pod względem poziomu życia już za około 12 lat”-  stwierdził Sam Ashworth-Hayes, pracownik naukowy londyńskiego Henry Jackson Society.

– W 2040 roku możemy zobaczyć w polskiej prasie skargi na zalew brytyjskich hydraulików zaniżających płace – stwierdził. Nie jest zresztą odosobniony. Ten punkt widzenia pojawił się również w Telegraph, Express i Financial Times.

Według raportu okresowego Resolution Foundation’s Economy 2030 Inquiry, rodziny o niskich i średnich dochodach w Wielkiej Brytanii są średnio o 8,8 tys. funtów biedniejsze niż w porównywalnych krajach. Badanie wykazało, że najbiedniejsze brytyjskie gospodarstwa domowe miały dochody o 40 procent niższe niż średnia w Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech i Holandii. Jeśli chodzi o rodziny o średnich dochodach, przeciętne brytyjskie gospodarstwo domowe zarabia obecnie o 20 procent mniej niż te w krajach północno-zachodniej Europy. I, jeśli obecny trend się utrzyma, to do 2030 roku przeciętna rodzina w Polsce może być lepiej sytuowana niż ta w Wielkiej Brytanii.
To tylko prognozy. W ciągu dziewięciu lat wiele może się zmienić, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Jednak trendy wskazują, że jest to bardzo prawdopodobne. – Teoretycznie wystarczy 2,5 punktu procentowego różnicy w tempie wzrostu Polski i Zjednoczonego Królestwa, żebyśmy w 12 lat osiągnęli ten poziom. Ale po pierwsze, porównujemy dzisiejsze słabe wyniki Wielkiej Brytanii i niezłe Polski – czy utrzyma się to przez 12 lat? Tym bardziej, że polska polityka gospodarcza prowadzi do spowolnienia tej „pogoni”, o czym świadczą m.in. historycznie niskie inwestycje, bez których nie ma mowy o gonieniu kogokolwiek – komentuje prof. Witold Orłowski.

gospodarka
Opaski przeciw nienawiści hitem po zakazie FIFA. „Cała produkcja wyprzedana”

Poza tym porównujemy PKB według parytetu siły nabywczej, a znacznie słabsza waluta w Polsce powoduje, że w bieżących kursach mamy niemal trzykrotną różnicę. – Obecna polityka w Polsce nie służy wzmocnieniu złotego, raczej odwrotnie – ocenia ekonomista.
– I jeszcze nie zapominajmy, że o poziomie życia nie decyduje tylko dochód (PKB), ale również majątek.  A ten jest wielokrotnie większy w Wielkiej Brytanii – podsumowuje prof. Witold Orłowski.Reklama

Ambitne, lecz możliwe?

Ale niektórzy przejawiają więcej optymizmu. – Polska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie nieprzerwanie od początku lat dziewięćdziesiątych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazuje, że w latach 1990 – 2020 wzrost gospodarczy sięgnął 857 proc. Należał do największych w Europie, a na świecie ustępował tylko Chinom. PKB per capita zwiększył się kilkunastokrotnie, zmniejszając dystans dzielący Polskę do państw wysokorozwiniętych – zwraca uwagę Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jego zdaniem, choć obecnie Polska gospodarka wyraźnie zwalnia i wzrost gospodarczy w następnym roku będzie raczej mizerny, to szybko jednak wrócimy na ścieżkę kilkuprocentowych wzrostów w kolejnych latach. – Wyprzedzenie Wielkiej Brytanii pod względem dobrobytu społecznego (PKB per capita) jest wyzwaniem ambitnym, ale nie niemożliwym – zauważa ekspert  PIE.
Krzyszto

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/finanse/news-brytyjczycy-biednieja-czy-polska-w-12-lat-wyprzedzi-wielka-b,nId,6439511#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Reklama