You are currently viewing Recesja na razie odwołana

Recesja na razie odwołana

  • Post author:

W listopadzie gospodarka Wielkiej Brytanii zanotowała wzrost, choć analitycy prorokowali spadek PKB.
Jak poinformował ONS, w listopadzie wzrost gospodarczy wyniósł 0,1 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się spadku o ok. 0,2 proc. To powoduje, że najprawdopodobniej cały czwarty kwartał 2022 r. brytyjska gospodarka zakończy na plusie, a tym samym uniknięta zostanie, przynajmniej na razie, recesja, warunkiem której są dwa kolejne kwartały ze spadkiem PKB.

Reklama

Żeby cały czwarty kwartał 2022 r. zakończył się na minusie, potrzebny byłby spadek PKB w grudniu o co najmniej 0,6 proc., a to jest mało prawdopodobne.

ONS wskazał, że do lepszego niż oczekiwano wyniku w listopadzie przyczyniły się po części piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze, bo zwiększone obroty notował sektor gastronomiczny, chętniej kupowano także alkohol i zamawiano jedzenie z dostawą do domu.

O tym, że brytyjska gospodarka najprawdopodobniej już jest w recesji ostrzegał w listopadzie Bank Anglii, dodając, że może ona potrwać aż osiem kolejnych kwartałów, co oznaczałoby, że byłaby najdłuższą od czasu, gdy w latach 20. XX wieku zaczęto na bieżąco zbierać dane. Choć zaznaczył też, że recesja będzie stosunkowo płytka.

Reklama