You are currently viewing Stopy znowu w górę

Stopy znowu w górę

  • Post author:
Udostępnij:

Bank Anglii zadecydował o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Główna stopa procentowa wzrośnie o 25 punktów bazowych, do 4,5 procent.

Reklama

Obecnie stopy procentowe w Wielkiej Brytanii są najwyższe od 2008 roku. W ostatnich dniach decyzję o podwyżce stóp procentowych podjęły także inne największe banki centralne – amerykański Fed, a także Europejski Bank Centralny.

Bank Anglii był jednym z pierwszych banków centralnych, który zdecydował się na zacieśnianie polityki pieniężnej po pandemii COVID-19. Mimo to wskaźnik inflacji w Wielkiej Brytanii plasuje się wciąż na wysokim, dwucyfrowym poziomie. Chociaż ostatnie dane wskazują na tendencję spadkową – w marcu poziom wzrostu cen wyniósł 10,1 proc., obniżając się z poziomu 10,4 proc. w lutym – to inflacja w Wielkiej Brytanii wciąż przewyższa znacząco tę notowaną na przykład w Stanach Zjednoczonych czy w największych gospodarkach Europy.

Najbardziej bolesne są jednak rekordowe wzrosty cen żywności. Te skoczyły w marcu o 19,2 proc. w stosunku do poprzedniego roku. To największy wzrost od ponad 45 lat. Bank przewiduje, że recesji  uda się uniknąć, choć wzrost gospodarczy będzie słaby – 0,25 proc. w tym roku i 0,75 proc. w przyszłym. Poprzednia prognoza mówiła o spadku PKB – o 0,5 proc. w tym roku i 0,25 proc. w 2024 r.

Niższe będzie bezrobocie – Bank Anglii spodziewa się, że nie wzrośnie ono powyżej obecnego poziomu 3,8 proc.

Gorzej natomiast wygląda sytuacja z inflacją, której obniżanie potrwa dłużej niż do tej pory zakładano. Na koniec tego roku ma ona wynieść ok. 5 proc. Jak pisze CNN, walkę z inflacją utrudnia wysoki, na tle europejskim i amerykańskim, wzrost wynagrodzeń. Płace rosną w tempie 6,6 proc. w skali roku, co oznacza, że ich wzrost wciąż nie rekompensuje rosnących cen.

Reklama

Udostępnij: