You are currently viewing Wielka Brytania traci na wyjściu z UE

Wielka Brytania traci na wyjściu z UE

  • Post author:
Udostępnij:

Straciliśmy około 500 tysięcy pracowników, od 2016 roku obserwujemy stagnację inwestycji, od czasu kryzysu finansowego dramatycznie spadła też nasza produktywność – ocenia raport Biura Odpowiedzialności Budżetowej (Office for Budget Responsibility – OBR). Oceniając wpływ wyjścia z Unii Europejskiej na stan gospodarki Wielkiej Brytanii, raport przyznaje, że kraj mierzy się obecnie z “największym spadkiem poziomu życia” w historii.

Reklama

Dziennikarze pytali szefa OBR, o ile silniejsza byłaby gospodarka Wielkiej Brytanii, gdyby nie było brexitu; ten przyznał, że wyjście z Unii Europejskiej “na dłuższą metę” zmniejsza ogólną produkcję Zjednoczonego Królestwa o ok. 4 proc. w porównaniu do sytuacji, gdyby kraj pozostał w UE.

Próbując ocenić skalę strat, prezes OBR przyznał, że brexit ma większy wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii niż “inne wstrząsy”, z którymi kraj mierzy się od czasu pandemii i z powodu kryzysu energetycznego. Ponadto stwierdził, że Wielka Brytania ma obecnie do czynienia z “największym spadkiem poziomu życia” w historii, a realne dochody mogą zacząć się zwiększać w ciągu najbliższych “trzech lub czterech lat”. Jak dodał, rzeczywista siła nabywcza może nie wrócić do poziomu sprzed pandemii do końca tej dekady. Jako źródło spowolnienia wzrostu gospodarczego Hughes wskazał niedobory siły roboczej i spadek liczby inwestycji.

Centrum Reform Europejskich (CER) w grudniu 2022 roku przekazało, że brexit kosztował Wielką Brytanię “oszałamiającą kwotę 33 miliardów funtów w utraconym handlu, inwestycjach i wzroście gospodarczym” – podał 26 marca “Independent”, który jako pierwszy upublicznił wyniki raportu. Przeprowadzone przez CER badanie wykazało, że do czerwca tego roku brytyjska gospodarka skurczyła się o 5,5 procent w stosunku do stanu, gdyby kraj pozostał w UE.

Reklama

Udostępnij: