You are currently viewing Załamanie na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Załamanie na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii

  • Post author:
Udostępnij:

Agencja Bloomberg informuje, że ceny domów w Wielkiej Brytanii  mogą spaść nawet o 40 proc. To efekt m.in. tego, że stopy procentowe idą w górę, a chętnych zarówno do kupna, jak i sprzedania nieruchomości jest coraz mniej.

Reklama

Jak donosi Bloomberg,  kupujący nie chcą inwestować pieniędzy w niepewny rynek, a i tak nie stać ich na kredyty hipoteczne przy obecnych cenach. Sprzedający zaś nie chcą przyjąć do wiadomości, że ceny w ogóle spadają. Liczba transakcji spada. Bloomberg, opierając się na wypowiedziach ekspertów, szacuje, że ceny mogą spaść o kolejne 10 proc., dodaje jednak, że bez interwencji rządu, ceny mogą spaść nawet o 40 proc.

Agencja informuje, że ceny domów w Wielkiej Brytanii spadły w oficjalnych danych po raz pierwszy od ponad roku. Średnia wartość domu spadła do 294 329 funtów (355370 dolarów) w grudniu, co oznacza spadek o 0,4 pro.

Tymczasem oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło od czasu nieudanego planu cięcia podatków byłej premier Liz Truss we wrześniu, ale nadal pozostaje znacznie wyższe niż przed rozpoczęciem przez Bank Anglii serii podwyżek stóp procentowych ponad rok temu.

Na początku lutego doszło do kumulacji strajków na Wyspach. Na ulice brytyjskich miast wyszli m.in. nauczyciele, pracownicy akademiccy, kolejarze i urzędnicy służby cywilnej, medycy czy strażacy. Wszystkich łączy jeden cel: podwyżki rekompensujące wysoką inflację. Roczna stopa wzrostu cen w grudniu 2022 r. wyniosła 10,5 proc. To najwyższy odczyt od ponad 40 lat.

Reklama

 


Udostępnij: