You are currently viewing Zielone światło na budowę nowej kopalni węgla

Zielone światło na budowę nowej kopalni węgla

  • Post author:

Brytyjski rząd dał zielone światło na budowę kopalni węgla. To pierwsza taka inicjatywa od trzydziestu lat. Surowiec w niej wydobywany  będzie służył produkcji stali.

Reklama

Losy projektu Woodhouse Colliery w hrabstwie Cumbria w północno-zachodniej Anglii ważyły się od ponad trzech lat. Zgodę na budowę kopalni wydali w marcu 2019 roku radni z Cumbrii, a w listopadzie tego samego roku rząd ówczesnego premiera Borisa Johnsona ogłosił, że nie zgłasza wobec niej obiekcji.
Na początku 2021 roku, mając na uwadze reputację w kontekście COP26, rząd zawiesił pozwolenie. Decyzja w tej sprawie była później kilka razy przekładana, ale w środę wieczorem minister ds. wyrównywania szans Michael Gove poinformował o ponownym  wydaniu zgody na powstanie kopalni.
W kopalni w pobliżu Whitehaven wydobywanych miałoby być z dna morskiego 2,5 mln ton węgla koksującego rocznie do 2049 roku. Operator kopalni, firma West Cumbria Mining (WCM), przekonywała, że węgiel byłby wykorzystywany m.in. w okolicznych hutach i zakładach chemicznych, a ponieważ byłby wydobywany lokalnie, ograniczyłoby to import, zatem w ostatecznym rozrachunku zmniejszyło emisję dwutlenku węgla. Ponadto wskazuje, że kopalnia umożliwi stworzenie 500 nowych miejsc pracy.

Reklama