You are currently viewing Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II nie żyje

  • Post author:

Zmarła królowa Elżbieta II. Miała 96 lat. Na tronie zasiadała od 70 lat, była najstarszym i najdłużej panującym  brytyjskim monarchą w historii. Karol, najstarszy syn Elżbiety II, został po jej śmieci nowym królem Wielkiej Brytanii.

Reklama

Rano Pałac Buckingham poinformował, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy, ale jest cały czas na zamku Balmoral w Szkocji, gdzie zwykle spędza lato. Potem podano, że medycy są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Wysokości i zalecili, aby pozostała pod nadzorem medycznym. Po tych doniesieniach do monarchini udała się jej najbliższa rodzina – brytyjski następca tronu książę Karol wraz żoną księżną Camillą oraz jego syn książę William.

O śmierci monarchini poinformował oficjalny profil rodziny królewskiej w mediach społecznościowych. „Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu” – napisano w komunikacie Pałacu Buckingham informującym o śmierci Elżbiety II.

Elżbieta była nie tylko najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, lecz także trzecią najdłużej panującą osobą w historii świata.

70.rocznica objęcia tronu przez Elżbietę II minęła 6 lutego tego roku, uroczyście obchodzono ją w czerwcu.

Reklama