You are currently viewing Polski folklor pokaże się na Wyspach

Polski folklor pokaże się na Wyspach

  • Post author:
Udostępnij:

11. festiwal polskich zespołów folklorystycznych w Wielkiej Brytanii „Polish Folk Spectacular” odbędzie się w dniach 25 i 26 marca 2023 r.

Reklama

Wielokulturowy Londyn rozpieszcza nas całą różnorodnością zajęć tanecznych z każdego zakątka świata, również i z Polski.  Uczestnictwo w zajęciach tanecznych w naszych polskich zespołach to jednak o niebo więcej niż sam kurs tańca. Polskie grupy folklorystyczne działające na terenie Wielkiej Brytanii często mają wielopokoleniową historię i zrzeszają głównie osoby młode, które trafiły tam z wielu różnych powodów, niekoniecznie związanych z tańcem. Niektórzy przyszli na zajęcia zarażeni entuzjazmem znajomych, inni – w poszukiwaniu drugiej połówki, co najczęściej kończy się sukcesem! Są też tacy, którzy chcieli spróbować czegoś nowego, mieć okazję do rozmowy w ojczystym języku, czy popracować nad kondycją fizyczną. Każdy powód jest dobry by dołączyć do zespołu. Potwierdzą to wszyscy z tancerze, a magia folkloru prędzej czy później udzieli się nawet najbardziej uprzedzonym!  Wtedy taniec, staje się nie tylko pasją, ale wręcz sposobem na życie. Zespół to jedna wielka „paczka przyjaciół”, czy jak kto woli – rodzina. Razem świętujemy czy jeździmy na wakacje. Razem wspomagamy się w trudniejszych chwilach – przekonują organizatorzy festiwalu.

Tylko w samym Londynie z wielkim powodzeniem działa 8 zespołów ludowych zrzeszonych w Federacji Polskich Zespołów Folklorystycznych, a w całej Wielkiej Brytanii jest ich aż 16!

Kunszt tańca ludowego to nie lada wyzwanie nawet dla tych najbardziej sprawnych i uzdolnionych. Począwszy od rozgrzewki – solidnych ćwiczeń ogólnorozwojowy oraz wybranych elementów tańca klasycznego, po pracę w zespole przy nauce układów choreograficznych z przeróżnych regionów kraju.  Energiczne próby, to nie tylko wspaniała gimnastyka ale gwarancja dobrej zabawy. Skoczne polki, krakowiaki czy oberki rozwijają nie tylko sprawność fizyczną ale także umysłową wymaganą w celu skoordynowania kroków z taktami muzyki.

Występy są z kolei okazją do zaprezentowania się w naszych wielobarwnych, nieraz bogato zdobionych strojach na deskach teatrów, a nawet i w operze, umilenia gościom zabawy weselnej, ubarwienia wszelkich imprez, a niekiedy nawet uświetnienia wydarzeń kulturowych z udziałem samych monarchów.  Jeden z naszych zespołów aż dwukrotnie miał zaszczyt zatańczyć przed brytyjską Królową Elżbietą II, a inny ostatnio występował przed aktualnym brytyjskim monarchą w Bolton. Wtedy to właśnie Król Karol patrzył jak korale wirują w rytm poleczki czy oberka zdobiąc szyje naszych pięknych tancerek. Zresztą i każdy tancerz zdecydowanie przystojniej wygląda w tradycyjnym ubraniu krakowskim, łowickim czy szlacheckim, nie mówiąc już o „stylówce” z kierpcami i ciupagą!

Okazja aby samemu przekonać się czym jest magia i potęga polskiego folkloru w wydaniu brytyjskim właśnie się zbliża wielkimi krokami. W dniach 25 i 26 marca 2023r. odbędzie sie 11. już festiwal polskich zespołów folklorystycznych w Wielkiej Brytanii „Polish Folk Spectacular.” Przypada on dokładnie w 30. rocznicę pierwszego takiego festiwalu zorganizowanego w Leamington Spa w 1993r. Festiwal polskiego folkloru to tętniąca życiem uczta tańca i śpiewu oraz feeria barw wspomnianych przepięknych kostiumów. Na scenie teatru Ashcroft w gmachu centrum kultury Fairfield Halls wystąpi ponad 350 artystów z całej Wielkiej Brytanii. Każdy z 15 zespołów postara się skraść serca publiczności suitą tańców z innego regionu Polski, a wspólnie zaprezentujemy też nasze przepiękne tańce narodowe.

Ela Kieś

Foto:  R.Pukacz

Reklama

 


Udostępnij: