You are currently viewing Wielka Brytania wyśle czołgi na Ukrainę

Wielka Brytania wyśle czołgi na Ukrainę

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski rząd  planuje dostarczyć Ukrainie czołgi. Będzie to pierwszy kraj zachodni, który przekaże Ukrainie nowoczesne czołgi bojowe.

Reklama

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak poprosił sekretarza obrony Bena Wallace’a o “współpracę z partnerami” w nadchodzących tygodniach, aby pójść “dalej i szybciej z naszym wsparciem dla Ukrainy, w tym z dostarczaniem czołgów” — przekazał  dziennikarzom rzecznik prasowy Downing Street 10. Jeśli dojdzie do zawarcia umowy na dostawę dla Ukrainy czołgów Challenger 2 należących do brytyjskiej armii, będzie to pierwszy przypadek, gdy kraj zachodni przekaże nowoczesne czołgi bojowe, a nie tylko te pochodzące jeszcze z czasów sowieckich.

Wysłanie czołgów mogłoby również pomóc skłonić inne kraje NATO, w szczególności Niemcy, do pójścia w ślady Wielkiej Brytanii. Berlin jest pod presją, by dostarczyć niemieckie czołgi Leopard 2, które są używane przez kilku europejskich sojuszników — pisze “FT”.

Kierowana przez USA grupa około 50 krajów, które dostarczają Ukrainie pomoc wojskową, w tym Wielkiej Brytanii, ma odbyć swoje następne spotkanie 20 stycznia. Według “Sky News”, który jako pierwszy pisał o możliwości dostarczenia przez Wielką Brytanię czołgów Challenger 2, wtedy mogą zostać ogłoszone informacje o dostawach nowego sprzętu.

Reklama

Udostępnij: