You are currently viewing Bycie DJ-em to talent i ciężka praca

Bycie DJ-em to talent i ciężka praca

  • Post author:
Udostępnij:

O pracy DJ-a, własnych fascynacjach muzycznych i fajnych klubach, w których grał, opowiada DJ Quest

Reklama

* Wielu osobom wydaje się, że bycie DJ-em to tylko puszczanie muzyki nagranej przez innych.

Bycie DJem to o wiele więcej. Wymaga umiejętności selekcji odpowiedniej muzyki dla danej okazji i publiczności, tworzenia płynnego przejścia między utworami, dostosowywania tempa i nastroju setu do nastroju na parkiecie, oraz umiejętności reagowania na zmieniające się potrzeby i życzenia słuchaczy. DJ to także osoba, która tworzy własne remiksy i mash-upy, oraz może dodawać elementy live performance, takie jak sample i efekty dźwiękowe. Ludzie nie zdają sobie sprawy z ogromu pracy i talentu potrzebnego do stworzenia niezapomnianego setu i zadowolenia publiczności.

* Jak wygląda warsztat pracy DJ-a?

To zależy od preferencji i stylu muzycznego, ale istnieje kilka podstawowych elementów, które są niezbędne. Przede wszystkim, DJ potrzebuje odpowiedniego sprzętu, takiego jak mikser, kontroler DJ, odtwarzacz CD lub gramofon oraz słuchawki i mikrofon. Ja aktualnie korzystam z kontrolera XDJ-XZ marki Pioneer DJ, jest to konsoleta typu All-In-One. Praca DJ-a zwykle zaczyna się od selekcji odpowiedniej muzyki, którą chce zagrać w swoim secie. Korzystając z różnych źródeł, takich jak sklepy internetowe z muzyką, serwisy streamingowe czy kolekcja własnych nagrań, DJ wybiera utwory, które będą odpowiednie dla danej okazji i publiczności.  DJ korzysta z miksera, aby łączyć i miksować różne utwory. Kontroler umożliwia precyzyjną kontrolę nad poszczególnymi ścieżkami oraz dodawanie efektów dźwiękowych. Słuchawki są również niezbędne, aby mógł w czasie rzeczywistym słyszeć, co dzieje się w mixie i dopasowywać kolejne utwory. Podsumowując, praca DJ-a wymaga nie tylko umiejętności miksowania i selekcji muzyki, ale także dobrego sprzętu, cierpliwości, kreatywności i pasji do muzyki.

* Powiedz trochę o sobie i swojej drodze do bycia DJ.

Zaczynałem mając 16 lat, czyli jakieś 24 lata temu. Zaczynałem organizując z kolegą dyskoteki we Wrzesińskim Ośrodku Kultury na rzecz Młodzieżowej Orkiestry Dętej, w której uczyłem się grać na saksofonie. A dlaczego właśnie house ? Jest to muzyka, która jest stworzona z myślą o tańcu i zabawie, a jej głównym celem jest pobudzenie do ruchu i utrzymanie dobrej energii na parkiecie. To gatunek, który powstał z myślą o społeczności Afroamerykanów i LGBTQ+, ludzi, którzy szukali miejsca, gdzie mogliby się spotkać, tańczyć i wyrazić siebie. House jest gatunkiem, który stale się rozwija i eksperymentuje z różnymi brzmieniami i stylami, co sprawia, że zawsze pozostaje ciekawy i nieprzewidywalny. Ale nie zamykam się także na inne gatunki.

* W jakich fajnych miejscach już grałeś i gdzie można będzie usłyszeć Cię w najbliższym czasie?

Trochę tego było na przestrzeni lat. Muszę tu wspomnieć o klubie BEST we Wrześni, w którym byłem prawie 10 lat rezydentem i gdzie zaczęła się moja miłość do muzyki house. Miałem też przyjemność zagrać w takich miejscach jak: Pacha Poznań, Pacha Sharm el Sheikh w Egipcie, Tequilarnia Poznań, Moderna Dębica i wiele innych. Usłyszeć będzie mnie można przede wszystkim w każdą sobotę o godz. 20-tej na antenie Sami Swoi Radio, gdzie miksuję przez 2 godziny grający mi w sercu house music w moim autorskim programie „London Vibes”. Warto obserwować moje social media (www.facebook.com/questdjpl, www.instagram.com/questdjpl), tam zawsze informuję o wszystkim na bieżąco. Oczywiście zapraszam także na moją chmurę muzyczną w serwisie Soundcloud (www.soundcloud.com/questdj), gdzie można znaleźć prawie 300 wyselekcjonowanych i zmiksowanych przeze mnie kompilacji.

* Czy po za graniem w klubach można Ciebie wynająć na prywatną imprezę typu urodziny, wesele?

Tak, jak już wspomniałem w jednym z wcześniejszych pytań- grywam także imprezy okolicznościowe. Dysponuję własnym nagłośnieniem i oświetleniem, także jak najbardziej takie imprezy też obsługuję.

Rozmawiał DARIUSZ CHROST

Reklama

Udostępnij: