Jak zaskoczyć rodzinę i gości na Wielkanoc? Mamy dla Was kilka prostych przepisów, które zmienią Wasze święta na lepsze.
Jajka faszerowane suszonymi pomidorami
Jajka faszerowane suszonymi pomidorami to bardzo prosta, pyszna i szybka do zrobienia przekąska, którą przygotujesz na wiele okazji.
Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania jajek: 8 minut
Liczba porcji: 12 faszerowanych połówek
Składniki:
6 średniej wielkości jajek ugotowanych na twardo
100 g suszonych pomidorów z oleju – 5-6 połówek
60 g dobrego majonezu – około 2 czubate łyżki
70 g serka puszystego typu Almette – 3 łyżki
10 g siekanego szczypiorku – około 2 łyżki
przyprawy: spora szczypta pieprzu, po szczypcie soli i słodkiej papryki
Sześć jajek ugotuj na twardo. Aby jajka pięknie obierały się ze skorupek polecam wsypać do wody kilka łyżek soli. Ugotowane jajka zalej w garnku bardzo zimną wodą, a następnie każdą sztukę poobijaj, by uszkodzić skorupkę. Po chwili obierz jajka. Po przestudzeniu, jajka przekrój wzdłuż na pół. Połówki białek odłóż na bok, zaś żółtka odłóż do osobnej miski. Ugotowane żółtka będą jednym ze składników pasty.
Około 100 gramów pomidorów suszonych z oleju wyjmij ze słoika i połóż na deskę do krojenia. Każdy kawałek pokrój w cienkie paski, a następnie posiekaj drobno. Siekane pomidory umieść w misce razem z ugotowanymi żółtkami.
Do miski dodaj do 60 gramów ulubionego majonezu oraz około 70 gramów puszystego serka typu Almette. Na koniec dołóż jeszcze dwie łyżki siekanego szczypiorku oraz sporą szczyptę pieprzu i odrobinę soli. Składniki na farsz do jajek wymieszaj. Sprawdź smak farszu i zdecyduj, czy chcesz go np. jeszcze dosolić lub też dodać więcej szczypiorku, czy też pomidorów lub twarogu.
Ciasto marchewkowe
Polecamy pyszne i proste do upieczenia ciasto marchewkowe fit. Z tartą marchewką i orzechami smakuje wspaniale. Ciasto można upiec na wiele okazji.
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia ciasta: 35 minut
Składniki
1 szklanka mąki owsianej – około 130 g
3 średnie marchewki – około 300 g
2 duże jajka – około 125 g po rozbiciu
minimum 60 g cukru – 4 pełne łyżki
50 g orzechów włoskich – mała garść
2 łyżki oleju roślinnego – około 20 ml
po płaskiej łyżeczce proszku do pieczenia i sody
ewentualnie: płaska łyżeczka cynamonu lub kakao
Składniki na krem
250 g serka Philadelphia light
1 pełna łyżka miodu – 25 g (lub więcej)
dekoracja: orzechy włoskie, skórka z pomarańczy
W jednej misce umieść razem składniki sypkie: szklanka mąki owsianej, czyli około 130 gramów; po jednej płaskiej łyżeczce sody oczyszczonej i proszku do pieczenia; płaska łyżeczka cynamonu lub kakao. Całość wymieszaj dokładnie.
Około 50 gramów (małą garść) orzechów włoskich zmiksuj na “żwirek” przy pomocy rozdrabniacza lub też ręcznie (np. wałkiem lub nożem). Mogą być to orzechy pekan lub orzechy nerkowca.
Zacznij już nagrzewać piekarnik. Do miski wbij dwa duże jajka i wsyp 60 gramów cukru. Ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut). Pod koniec zmniejsz moc miksera i wlej jeszcze dwie łyżki oleju roślinnego lub oliwy.
Do miski z puchem jajecznym dodaj starte na średnich lub małych oczkach marchewki. Po obraniu i starciu wyszło mi 220 gramów marchewki. Od razu wsyp też sypkie składniki oraz wcześniej rozdrobione orzechy. Całość tylko wymieszaj powoli przy pomocy szpatułki.
Ciasto przełóż do tortownicy (średnica 20-21 cm) wysmarowanej od środka resztkami oleju i obsypanej mąką owsianą lub też mieszanką mąki i płatków, czy otrębów.
Formę z ciastem marchewkowym fit umieść w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (grzanie góra/dół). Wybierz środkową lub nieco niższą półkę. Ciasto piecz około 35-40 minut (krócej lub dłużej). Po około 30 minutach pieczenia sprawdź przy pomocy drewnianego patyczka, czy ciasto jest już upieczone. Jeśli po wyjęciu z ciasta patyczek jest suchy, to możesz śmiało wyłączyć piekarnik. Nie obawiaj się, że ciasto się nie dopiekło i staraj się nie wydłużać za mocno czasu pieczenia. Ciasto pieczone za długo może się przesuszyć i nie będzie już tak wilgotne. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 10 minutach otwórz drzwi i wyjmij ciasto z pieca.
Uwaga: To ciasto, które nie wyrasta bardzo w formie. Może Ci się nawet wydawać, że od momentu umieszczenia go w piecu nie urosło prawie wcale. Nic nie szkodzi. Ciasto było już wystarczająco napuszone od puchu jajecznego. Ważne, by nie opadło bardziej w trakcie pieczenia.
Schab gotowany
Schab gotowany w mleku to ciekawy sposób na pyszny i bardzo soczysty schab, który można zajadać na ciepło do obiadu lub też pokroić na zimno, i podać na kanapkach.
Czas przygotowania: 15 minut
Czas marynowania schabu minimum: 6 godzin
Czas gotowania schabu minimum: 25 minut
Składniki:
1 kg schabu środkowego
1 litr mleka krowiego
przyprawy: 4 ziarna ziela angielskiego; 3 listki laurowe; 1,5 płaskiej łyżeczki soli; po jednej łyżeczce majeranku, czosnku i słodkiej papryki; po pół płaskiej łyżeczki pieprzu, ostrej papryki i tymianku
Przygotuj około jednego kilograma świeżego schabu wieprzowego. W osobnej miseczce wymieszaj razem wszystkie przyprawy (z wyjątkiem ziela angielskiego i listków laurowych): 1,5 płaskiej łyżeczki soli; po jednej łyżeczce majeranku, czosnku i słodkiej papryki; po pół płaskiej łyżeczki pieprzu, ostrej papryki i tymianku. Gotową mieszanką obsyp cały schab (z każdej strony). Schab w przyprawach zawiń ciasno w przezroczystą folię spożywczą i umieść w lodówce na minimum sześć godzin, a najlepiej na całą noc. Schab może tak leżakować do 24 godzin.
Po wyjęciu schabu z lodówki, mięso należy pozostawić na blacie kuchennym na godzinę, by osiągnęło temperaturę pomieszczenia. Zimny schab będzie bowiem potrzebował więcej czasu na to, by się ugotował. Folię zdejmujemy.
Do ugotowania schabu wybierz garnek, który ma grube dno i w którym nie przypala się mleko. Do garnka wlej litr mleka (używam tłustego). Dodaj też 4 ziarna ziela angielskiego i 3 listki laurowe. Mleko zagotuj (bez przykrywki).
Do gotującego się mleka włóż schab z przyprawami. Ponieważ mleko ma całkowicie przykryć mięso, w razie potrzeby do garnka dolej zwykłą gorącą wodę (np. wrzątek z czajnika). Ustaw nieco wyższą moc palnika. Poczekaj, aż mleko ponownie się zagotuje, a następnie zredukuj moc do takiej, by całość łagodnie się gotowała. W tym momencie zaczynasz odliczanie czasu gotowania się schabu. Cieńszy i dłuższy kawałek gotuj 25 minut, zaś grubszy i krótszy schab gotuj do 30 minut. Pamiętaj, że mleko ma się cały czas gotować.
Po tym czasie wyłącz palnik pod garnkiem. Garnek przykryj przykrywką i zostaw schab w mleku na godzinę lub trochę krócej. Z lekko przestudzonego mleka wyjmij schab. Osusz go ręcznikiem papierowym, a w razie potrzeby zdejmij tez z niego kożuszek z mleka. Schab gotowany można od razu podawać. Na ciepło będzie idealny do obiadu. Można go polać sosem koperkowym lub chrzanowym. Na zimno zaś sprawdzi się na kanapki, do galarety, czy też na półmisek razem z zimnymi wędlinami.
Część mleka z przyprawami można wykorzystać do zrobienia sosu. Można dodać do niego np. chrzan lub musztardę oraz ewentualnie dodatkowo śmietankę słodką. Sos zagęszczasz przez dodanie do gotującego się mleka mąki pszennej (lub pszennej wymieszanej ze skrobią) wymieszanej na gładko z przestudzonym mlekiem.
Barszcz biały
Oto mój ulubiony, szybki do zrobienia domowy barszcz biały gotowany na zakwasie domowym lub na barszczu z butelki. Ten barszcz szykuję z białą kiełbasą i z ziemniakami. Będzie idealny nie tylko na Wielkanoc.
Czas przygotowania: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: około 2500 ml barszczu
Składniki:
500 ml zakwasu do barszczu białego – domowy lub ze sklepu
400 g białej surowej lub parzonej kiełbasy – około 3-4 kawałki
500 g ziemniaków – około 4 średnie sztuki
1 średniej wielości marchewka – około 100 g
50 ml śmietanki słodkiej 30 % lub tyle samo śmietany kwaśnej 18 %
1 litr wody – cztery szklanki
przyprawy: łyżka majeranku, 1,5 płaskiej łyżeczki soli, pół płaskiej łyżeczki pieprzu
do podania: pieczywo, jajka na twardo, natka pietruszki
Do ugotowania białego barszczu z podanej przeze mnie ilości składników wybierz garnek o pojemności około 3 litrów. Około 500 gramów ziemniaków obierz cienko, a następnie pokrój na małe kawałki (jak do większości zup). Ziemniaki umieść w małym garnku. Zalej je dwiema szklankami wody (500 ml), a następnie wsyp płaską łyżeczkę soli. Ganek przykryj przykrywką. Ziemniaki gotuj do momentu, gdy będą już prawie miękkie. Może to trwać około 10-15 minut. Rondelek z ziemniakami razem z wodą odstaw na bok. W późniejszym etapie szykowania barszczu, całość dodasz do garnka głównego (ziemniaki razem z wodą w której się gotowy).
Około 400 gramów kiełbasy białej surowej przepłucz pod zimną wodą. Pętka rozdziel. Każdą sztukę lekko nakłuj w kilku miejscach. Kiełbasy umieść w dużym garnku. Wlej dwie szklanki wody (500 ml). Garnek przykryj przykrywką. Ustaw wyższą niż średnia moc palnika. Po maksymalnie 5 minutach od zagotowania wody, zdejmij na chwilę garnek z palnika. Wyłów kiełbasy na deskę. Jeśli kiszka schodzi z kiełbasy bez problemu, to usuń ją z każdego pętka, a następnie podziel kiełbasy na kawałki nie szersze niż na 2 cm. Grube plasterki kiełbas ponownie umieść w garnku z wodą (z wody możesz ewentualnie zdjąć ścięte białko, czyli szumowiny). Do garnka dodaj też obraną i startą na dużych oczkach lub pokrojoną w cieniutkie plasterki marchew. Całość gotuj pod przykryciem (niska moc palnika) około 10 minut, aż marchew zmięknie.
Po tym czasie do garnka wlej 500 ml zakwasu pszennego na barszcz biały. Pamiętaj o tym, że wlewasz i wodę i mąkę z dodatkami (z butelki/słoika z zakwasem). Zalecam zatem najpierw bardzo dobrze wymieszać zawartość butelki, i dopiero wlać zakwas do garnka.
Do garnka dodaj również prawie miękkie ziemniaki razem z wodą, w której się gotowały oraz dodaj przyprawy: łyżka majeranku oraz po pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu. Zupę zamieszaj i ponownie doprowadź do wrzenia, a następnie zredukuj moc palnika by się gotowała, ale nie zbyt intensywnie (już bez przykrywki). Cały czas mieszaj barszcz biały nie dłużej niż 5 minut.
Na koniec wlej też 50 ml śmietanki kremówki (słodka, rzadka śmietanka) 30 %, która nada barszczowi delikatniejszej nuty, a do tego nie zwarzy się w garnku.
Po dodaniu śmietanki lub śmietany sprawdź smak barszczu i zdecyduj, czy dodasz do niego więcej soli lub pieprzu. Zawsze możesz też dodać łyżeczkę lub więcej tartego chrzanu lub przetarty przez praskę ząbek czosnku. Barszcz biały wielkanocny (ale nie tylko) polecam podawać z jajkiem na twardo i świeżym pieczywem.
Smacznego.
Wykorzystano przepisy z bloga AniaGotuje.pl