You are currently viewing Wakacje ważniejsze niż myślisz

Wakacje ważniejsze niż myślisz

 • Post author:

Wakacje to czas odpoczynku i przyjemności, dlatego wielu z nas wydają się nieobowiązkowe. Skupieni na karierze często mamy trudności z wygospodarowaniem czasu na urlop. Tymczasem badania pokazują, że wakacje są naszemu ciału oraz umysłowi bardzo potrzebne.

Reklama

Wiele osób popełnia wielki błąd, rezygnując z wakacji, ponieważ wydaje im się, że mogą się bez nich obejść. Pracownicy mają problem z wykorzystaniem przysługującego im urlopu. To nie tylko wbrew przepisom – porządne wakacje są potrzebne każdemu, by mógł odpocząć, nabrać potrzebnego dystansu, podnieść swoją produktywność i nie nadwyrężać zdrowia.

Oto, jakie korzyści płyną z solidnego wakacyjnego wypoczynku:

 

 1. Przepracowanie jest groźne dla zdrowia

Przeciwieństwo wakacji, czyli przepracowanie, grozi poważnymi problemami zdrowotnymi. Z badania przeprowadzonego na grupie ponad 600 tys. osób z USA, Australii i Wielkiej Brytanii wynika, że osoby, które pracują więcej niż 55 godzin tygodniowo, są o 33 proc. bardziej narażone na udar oraz o 13 proc. bardziej narażone na zawał serca niż ci, którzy pracują 35-40 godzin tygodniowo.

Ponadto zauważono, że u osób, które pracują więcej niż 48 godzin w tygodniu, znacząco spada produktywność.

 

 1. Im dłużej nie odpoczywamy, tym trudniej nam to w końcu zrobić

Deborah Mulhern, psycholog kliniczna, powiedziała w wywiadzie dla ABC, że im dłużej odkładamy odpoczynek i pozostajemy w stanie stresu, tym trudniej nam będzie się zrelaksować, gdy już się na to zdecydujemy.

 

 1. Samo planowanie wakacji poprawia nasze samopoczucie

Badacze z Holandii wypytali 974 osób wybierających się na wakacje o ich samopoczucie. Okazało się, że osoby, które dopiero szykują się do urlopu, już czują się lepiej, weselej i mniej nerwowo, niż wcześniej. Ponoć nawet najlepsze wspomnienia z wakacji nie przynoszą nam tyle radości, ile szykowanie się do nich.

 

 1. Wakacje, nawet najkrótsze, są na wagę złota

– Większość z nas zyskuje lepsze nastawienie i motywację już po wakacjach, które trwają zaledwie 24 godziny – przekonuje Francine Lederer, psycholog.

 

 1. Dzięki wakacjom twoje serce jest zdrowsze

Badanie przeprowadzone na osobach w średnim wieku pokazało, że wśród ludzi, którzy unikają wakacji, o 37 proc. częściej zdarzają się zgony z powodu ataku serca.

Rzecz jasna wakacje nie są tak skuteczne, jak odpowiednia dieta, aktywność i brak nałogów. Jednak badania nad wpływem wakacyjnego odpoczynku na kondycję naszego serca pokazują, jak bardzo nasz styl pracy odbija się na naszym zdrowiu. Odpoczynek jest konieczny, by serce mogło sprawnie funkcjonować.

 

 1. Wakacje koją twoje nerwy

W 2017 r. grupa badaczy obserwowała 38 osób, które wybrał się na trzymiesięczny obóz jogi. Już po krótkim czasie większość uczestników mówiła o tym, że czuje znaczącą poprawę samopoczucia, jest mniej nerwowa, a ich ciało również zaczyna lepiej funkcjonować.

 

 1. Aktywnie spędzone wakacje to dodatkowe korzyści

Nie warto mylić wakacji z lenistwem. Im więcej aktywności podczas urlopu, tym bardziej wypoczęte będą nasz mózg oraz nasze ciało. Ponadto, jak przekonują badacze, doświadczanie nowych ciekawych rzeczy oraz przeżywanie przygód zwiększa naszą kreatywność w pracy.

 

 1. Wakacje podnoszą wydajność w pracy

To dzięki wakacjom rośnie nasza produktywność, nie dzięki kolejnym godzinom spędzonym przy biurku. Odpoczynek sprawia, że bardziej nam się chce, zyskujemy nową perspektywę, wpadamy na nowe pomysły i chcemy tracić mniej czasu.

 

A jakie są sygnały świadczące o tym, że pilnie potrzebujesz urlopu?

Powody przepracowania są różne: nie wyrabiamy się na bieżąco z zadaniami, wymaga/oczekuje tego szef, kończymy akurat projekt. Inni po prostu uwielbiają spalać się w pracy. Ale nawet pracoholicy potrzebują czasem odpoczynku.

Niezależnie od przyczyn przepracowania, brak odpoczynku i wakacji kończy się w jeden sposób: wypaleniem zawodowym, za którym mogą iść nawet poważne problemy zdrowotne. Bezsenne noce, problemy z żołądkiem, rozdrażnienie, bóle pleców, bóle głowy – wymienia skutki przepracowania Michael Kerr, mówca biznesowy i autor książki „The Humor Advantage”

Według badań londyńskiego Uniwersytetu College nadmiar pracy o 33 proc. zwiększa ryzyko udaru i o 13 proc. zawału. Poza tym brak odpoczynku prowadzi do niższej produktywności i kreatywności, a co za tym idzie – popełniamy w pracy więcej błędów.

„Oderwanie się od pracy, nawet na dzień lub dwa, pomoże zachować lepszy nastrój, wzmocni relacje z ludźmi i poprawi ogólne samopoczucie” – przekonuje Michael Kerr, mówca biznesowy i autor książki „The Humor Advantage”. Tylko jak poznać ten moment, w którym jesteśmy o krok od wypalenia? Kerr wskazuje kilka objawów oznaczających, że natychmiast powinniśmy wziąć urlop:

 

 1. Masz problemy ze snem

Nieważne, czy nie możesz zasnąć i przekręcasz się z boku na bok co noc, czy budzisz się codziennie o 4.00 rano – zaburzenia snu to jedne z pierwszych objawów przepracowania. Co ważne, jak tłumaczy Kerr, problemy ze snem mogą być objawem nie tylko fizycznego zmęczenia pracą, ale także tego, że zbyt mocno skupiamy się psychicznie na pracy kosztem innych aspektów życia.

 

 1. Opuszczasz ważne wydarzenia w życiu prywatnym

Zamiast obiadu z rodziną, kolejny raz siedzisz w biurze? Mieliście wyskoczyć ze znajomymi na koncert lub imprezę, ale siedzisz w tabelkach Excela? – To może być znak, że potrzebujesz wakacji, by „wrócić” do swojej rodziny – przekonuje Kerr.

 

 1. Robisz niezdrowe rzeczy, by radzić sobie ze stresem

– Sięganie po kieliszek wina jak tylko wrócisz z pracy, zajadanie stresu, rezygnowanie z ćwiczeń, to wszystko mogą być znaki, że musisz wyjechać na wakacje – twierdzi Kerr. W przypadku ćwiczeń warto pamiętać, że również ich nadmiar szkodzi, a może być sposobem na rozładowanie stresu i oderwanie się od problemów zawodowych.

 

 1. Tracisz poczucie humoru

Jedna z poważniejszych oznak przepracowania. Jeśli śmiech nie przychodzi ci już tak łatwo, jak kiedyś albo trudno ci znaleźć jakiś pozytywny aspekt trudnych sytuacji w pracy – zdaniem Michaela Kerra, czas na urlop.

 

 1. Całe twoje życie kręci się wokół pracy

Jeśli praca stała się twoją tożsamością i powoli zapominasz, kim jesteś – zdecydowanie pora wyjechać, mówi Kerr. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy przestajemy mieć czas na cokolwiek innego niż praca. Jeśli do tego myślisz non stop o swoich obowiązkach, a większość rozmów ze znajomymi dotyczy pracy, może spróbuj odpocząć, zanim się wypalisz.

 

 1. Po pracy masz siłę tylko paść na kanapę

Jeśli po pracy, zamiast robić coś ciekawego, padasz na kanapę po wejściu do domu, bo poziom twojej energii jest zerowy, nie wykorzystujesz wolnego czasu tak, jak powinno się to robić. Oczywiście, jeśli faktycznie nie masz siły na nic innego – zapytaj siebie dlaczego. Szybko dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz odpoczynku.

 

 1. W pracy myślisz o wszystkim, tylko nie pracy

 

Gdy przyłapiesz się na tym, że twoim snem na jawie jest urlop lub wygrana na loterii, by móc rzucić pracę – idź w tej chwili zabukować wycieczkę, radzi Kerr.

Lifestyle Newseria.pl

Reklama