You are currently viewing Czy Kamila dostanie  koronę ze spornym diamentem?

Czy Kamila dostanie koronę ze spornym diamentem?

  • Post author:
Udostępnij:

Koronacja Karola III i jego żony odbędzie się 6 maja 2023 roku. Kamila będzie pierwszą od niemal stu lat żoną króla, która włoży koronę. Przed nią były koronowane Maria, żona Jerzego V, i Aleksandra, żona Edwarda VII. Ich korony zdobił diament Koh-i-Noor.

Reklama

Główną ozdobą korony, stworzonej w 1937 roku dla żony Jerzego VI, jest sporny diament Koh-i-Noor. Według “Washington Post” jako ostatnia Koh-i-Noor nosiła królowa matka Elżbieta, matka Elżbiety II. Miała go na sobie m.in. podczas koronacji swojej córki w 1953 roku. Diament znajdował się też na jej trumnie podczas pogrzebu w 2002 roku.

Mający 105 karatów Koh-i-Noor stanowi obecnie centralną ozdobę brytyjskiej korony stworzonej w 1937 roku dla Elżbiety Bowes-Lyon, małżonki Jerzego VI, matki Elżbiety II. Przechowywany jest w muzeum Tower of London. Kamień jest przedmiotem sporu, bo uważa się, że został wydobyty w Indiach, a następnie stamtąd wywieziony w okresie kolonialnej władzy Wielkiej Brytanii. Indie wielokrotnie domagały się zwrotu diamentu, co nasiliło się po pogrzebie Elżbiety II.

Koh-i-Noor można zdjąć z korony, Kamila może też wybrać inną koronę. Według “Washington Post” brytyjski dwór może z klejnotu zrezygnować, by nie podsycać kontrowersji. Media zwracają jednak uwagę, że Karol był bardzo związany ze swoją babcią, więc zdecydować mogą względy sentymentalne.

Oprócz Indii prawa do klejnotu roszczą sobie też Pakistan, Bangladesz i Afganistan. Brytyjski rząd poinformował, że to od rodziny królewskiej zależy, w jaki sposób zostanie przyozdobiona korona nowej królowej.

Reklama

Udostępnij: