You are currently viewing Czerwoni na szóstej w POSK

Czerwoni na szóstej w POSK

  • Post author:

Spotkanie autorskie z Jackiem Szczyrbą i promocja jego książki „Czerwoni na szóstej”, odbędzie się 18 lutego, o godz. 17.00 w POSK.

Reklama

Najnowsza książka Jacka Szczyrby „Czerwoni na szóstej!” powstała z pasji lotniczej, autora, którą rozwijał od młodości: poprzez modelarstwo, już nie istniejące Technikum Mechaniczne (specjalność: budowa płatowców) przy ulicy Czerniakowskiej w Warszawie (edukację zakończył dyplomem warszawskiej ASP na kierunku wzornictwa przemysłowego), obfitą lekturę zbeletryzowanych opowieści asów lotnictwa. W toku pisanej ze swadą narracji, z wielką znajomością tematu prezentuje maszyny lotnicze, uczestniczące w II Wojnie Światowej, głównie w Chinach, w całej Azji, ale nie tylko.

Na kartach powieści pojawiają się takie maszyny jak: Curtiss P-40 E Warhawk, Stearman PT-17 Kaydet, North American B-25 Mitchell, Douglas C-47 Skytrain, Bell P-39 Airacobra, Bell P-63 Kingcobra, Polikarpow I-16, Curtiss C-46 Commando, North American F-86 Sabre, Nakajima Ki-43 Hayabusa (Oscar), Mitsubishi Ki-21 Sally, Mitsubishi A6M Reisen, zwany Zero. (To nie wszystkie maszyny wymienione w powieści, ale te, które miały w niej do odegrania swoją rolę).

Spod pióra Szczyrby wypływają żywe obrazy eskapad i walk powietrznych. Można niekiedy odnieść wrażenie, że myśliwski bohater siedzi tuż obok, w kokpicie, i w naszej obecności wykonuje powietrzne ewolucje. Te postacie nie są ulanymi ze spiżu wojennymi bohaterami. Nie wstydzą się swoich słabości, lęków i wahań, nie bagatelizują zagrożeń ani wrogów, z którymi przyszło im walczyć. Wyczytać można z tej narracji szczery szacunek dla wszystkich myśliwców, ich odwagi, kunsztu, poświęcenia. Jest to powieść historyczna, opowiadająca o bardzo mało znanym wojennym epizodzie, a ściślej, o gigantycznej politycznej aferze, rzucającej nowe światło na wojenne i powojenne stosunki zachodnich demokracji z komunizmem. Mimo, że na kartach tej opowieści niemal nie pojawiają się postacie historyczne w ścisłym znaczeniu tego słowa, stanowi wnikliwy wkład w istotę tych relacji. Problemy, który stawia, nie odsyłają nas wyłącznie do przeszłości. Są być może bardziej aktualne współcześnie, aniżeli wtedy, gdy opowiedziane zdarzenia miały miejsce.

Reklama