You are currently viewing Dziś rocznica śmierci Lennona

Dziś rocznica śmierci Lennona

  • Post author:

Dziś ważna rocznica. 8 grudnia 1980 roku przed nowojorskim apartamentowcem Dakota John Lennon, brytyjski kompozytor, piosenkarz i autor tekstów, człowiek, bez którego nie byłoby legendarnego zespołu The Beatles, zginął z rąk Marka Chapmana.
Muzyk przyszedł na świat 9 października 1940 roku w Liverpoolu. Pierwszymi instrumentami, na których grał, były harmonijka ustna i akordeon. Był wielkim fanem Elvisa Presleya – postanowił, że zostanie muzykiem, kiedy usłyszał „Heartbreak Hotel”. Był też miłośnikiem kotów. Obie pasje połączył w imieniu swojego kota Elvisa.

Reklama

Pierwszy zespół – The Quarrymen – założył w 1956 roku. Od 1957 roku grał w nim Paul McCartney, a w 1958 roku do grupy dołączył George Harrison. W 1960 roku zespół zmienił nazwę na The Beatles. Dwa lata później pojawił się Ringo Starr. Od tego momentu do rozwiązania zespołu w 1970 roku czwórka z Liverpoolu grała w składzie, który przeszedł do historii muzyki.

W 1965 roku John Lennon otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Cztery lata później, na znak protestu przeciw zaangażowaniu Zjednoczonego Królestwa w konflikty zbrojne w Wietnamie i Biafrze, odesłał go królowej Elżbiecie II.

W marcu 1969 roku, kilka miesięcy po rozwodzie z pierwszą żoną Cynthią Powell, Lennon ożenił się z Yoko Ono, tworząc jedną z najsłynniejszych par artystycznych swoich czasów. Podczas miesiąca miodowego nowożeńcy zorganizowali niecodzienny happening połączony z konferencją prasową – przez tydzień siedzieli w łóżku w pokoju numer 702 w amsterdamskim hotelu Hilton. Była to pierwsza z kilku propokojowych akcji w ich wykonaniu.

W 1971 roku na rynku ukazał się solowy album Johna Lennona zatytułowany „Imagine”. Tytułowy utwór z tego krążka uznawany jest za „najpopularniejszą piosenkę na świecie”. W marcu 1974 roku John Lennon i Paul McCartney po raz ostatni spotkali się w studiu nagraniowym, zaś ostatni publiczny występ Johna Lennona miał miejsce 18 kwietnia 1975 roku w nowojorskim hotelu Waldorf-Astoria.

8 grudnia 1980 roku przed nowojorskim apartamentowcem Dakota John Lennon zginął z rąk Marka Chapmana. Sześć godzin wcześniej dał mu swój autograf – podpisał egzemplarz swojego ostatniego albumu „Double Fantasy”.

Nazwisko artysty znalazło się na 8. miejscu zestawienia „100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów” przygotowanego przez BBC w 2002 roku; w pierwszej dziesiątce tego rankingu były tylko trzy osoby żyjące w XX wieku: Winston Churchill, Księżna Diana i właśnie John Lennon.

W 2004 roku John Lennon uplasował się na 1. miejscu rankingu największych gwiazd muzycznych wszech czasów przygotowanym przez magazyn muzyczny „Q”.

Reklama