You are currently viewing LIteracki debiut Polki doceniony w Irlandii

LIteracki debiut Polki doceniony w Irlandii

  • Post author:

Kevin O’Sullivan z portalu irishexaminer.com uznał książkę  Dziwne godziny Polki Ani Bas za książkę roku!

Reklama
’Odd Hours’ to komedia społeczna, która między innymi opowiada o życiu emigranta w Londynie. Gosia Gołąb jest wścibska, złośliwa i kolczasta, ale przy tym też zagubiona, wrażliwa i samotna. Jej relacje z rodziną, przyjaciółmi i kolegami z pracy są fatalne więc nieoczekiwana znajomość z klientem z supermarketu, gdzie Gosia pracuje na kasie, jest źródłem energii, która popycha ją do życia inaczej, lepiej. Książka zbiera dobre recenzje; bestsellerowa pisarka Marian Keyes powiedziała, że książka ją 'oczarowała’, mistrzyni komedii Daisy May Cooper stwierdziła, że książka jest 'znakomita’.
– Mieszkam i pracuję od 18 lat w Anglii, głównie zajmuję sztuką i projektami artystyczno-społecznościowymi. Wyjechałam zaraz po studiach na warszawskim IKP. Pochodzę z małej miejscowości na Pomorzu Zachodnim i jestem wnuczką powojennych przesiedleńców.
Co napisał o powieści recenzent z Irlandii?
Moją powieścią roku z pewnym dystansem musi być Ani Bas Odd Hours (Welbeck). Enigmatyczny i oryginalny klejnot. Główna bohaterka Gosia to jedna z najbardziej zapadających w pamięć i najpiękniej zrealizowanych postaci, jakie pamiętam. Jest dziwaczna, ale wiarygodna, pełna  wad, ale wciąż w jakiś sposób zapadająca w pamięć, a nawet inspirująca.

Bas błyskotliwie śledzi swoje doświadczenia dryfując w ponurym, zakazanym Londynie. W jej wizji  metropolii niewiele jest przepychu. Gosia kroczy samotną ścieżką. Ta powieść jest druzgocąca, pełna niepokoju, paniki,  rozpaczliwych wyborów. Przyparci do muru ludzie robią samolubne rzeczy i nie chcą ponosić konsekwencji. Jako debiutujący powieściopisarz, Bas wykazuje się zadziwiającą intuicją, percepcją i pewnością. Jej pisarstwo, często z konieczności ostre i zgryźliwe, jest głęboko poruszające, ale i wyjątkowo zabawne. To czarna jak smoła komedia najwyższej jakości. Autorka zajmuje się rzeczami, które dzielą ludzi, rzeczami, które sprawiają, że nie są w stanie wczuć się ani zrozumieć

Reklama