You are currently viewing Najbardziej lubię utwory Chopina

Najbardziej lubię utwory Chopina

  • Post author:
Udostępnij:

Artur Haftman gra na fortepianie od 6 roku życia. Jest laureatem mnóstwa nagród muzycznych, ukończył Royal College of Music. Koncertował w Polsce, na Słowacji, w Estoni, na Ukrainie, we Francji, na Litwie i w Anglii.  Nam opowiada m.in. o studiach muzycznych w Wielkiej Brytanii, ulubionych kompozytorach i  muzycznych projektach, w których brał udział.

Reklama

* Mimo młodego wieku jesteś znany i ceniony w Wielkiej Brytanii. Kilka lat temu zdobyłeś tu prestiżowe stypendium The Carnwath Piano Scholarship. Jak Ci się to udało?

Niebawem skończę już 29 lat. Zdobycie stypendium The Carnwath Piano Scholarship to wynik mojej ciężkiej pracy zarówno na studiach w Royal College of Music w Londynie, jak i  pracy nad repertuarem.

* Czy jego zdobycie otworzyło Ci drzwi do różnych artystycznych możliwości?

Odnalezienie swojego miejsca na tak wymagającym brytyjskim rynku muzycznym jest bardzo trudne, niemniej zdobycie stypendium dało mi dużą pewność siebie i przekonanie, że moja praca nie idzie na marne.

* Od kiedy grasz na fortepianie? Gdzie zaczynałeś naukę?

Gram na fortepianie od szóstego roku życia. Zaczynałem naukę w 2000 roku w moim rodzinnym mieście  w Państwowej Szkole Muzycznej pierwszego stopnia w Stargardzie i w tym samym mieście ukończyłem z wyróżnieniem w roku 2013 Państwową Szkołę Muzyczną drugiego stopnia.

* W Wielkiej Brytanii studiowałeś na Royal College of Music. Opowiedz o tym – skąd taki pomysł, czy łatwo było Ci się tam dostać, jak wyglądały same studia, czy byłeś z nich zadowolony?

To szczęśliwy zbieg okoliczności. Na kursie mistrzowskim na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdrój latem 2012 roku, na rok przed maturą, jednym z mistrzów fortepianu był Profesor RCM Dimitri Alexeev. Na zadane pytanie, czy mógłbym studiować u Niego w Londynie, odpowiedział, że jeżeli zdam egzaminy wstępne, to tak. *Po siedmiu latach intensywnej i bardzo ciekawej nauki ukończyłem z wyróżnieniem w 2020 roku RCM. Byłem dumny z ukończenia jednej z najlepszych uczelni muzycznych na świecie, w której studiowało niewielu Polaków.

* W jakich znanych salach koncertowych już grałeś?

Ostatnio koncertowałem w Bridgewater Hall w Manchesterze, która mieści nawet 2000 osób. Wcześniej – w wielu innych znanych salach.

* Utwory których kompozytorów lubisz najbardziej?

Chopin to mój ulubiony kompozytor, aczkolwiek uwielbiam wykonywać także utwory Mozarta, Szymanowskiego czy Debussy’ego.

* Masz już na koncie mnóstwo nagród i wyróżnień. Które są dla Ciebie najważniejsze?

Myślę, że te związane z muzyką Chopina tj. zwycięstwa w międzynarodowych konkursach Chopinowskich w Szafarni, estońskiej Narvii czy na Majorce.

* Przeczytałem w wywiadzie sprzed kilku lat, że lubisz grać w golfa. To nadal aktualne?

Lubię grać w golfa, ale mam coraz mniej okazji aby to czynić.

* Gdzie w najbliższych miesiącach będzie można Cię zobaczyć i posłuchać?

31 maja gram recital w londyńskim Ognisku Polskim. W lipcu wyjeżdżam do Seulu, gdzie będę prowadził Masterclass i również będę koncertował. Warto też wspomnieć, że w marcu tego roku byłem współorganizatorem London International Chopin Competition for Young Pianists. (Londyński Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla młodych pianistów).

* Powiedz więcej, co to za konkurs?
Konkurs został stworzony przeze mnie, Jenny Lee z SIMA Classics i Piotra Michalika, dyrektora i członka Komitetu Wykonawczego Ogniska Polskiego w Londynie, gdzie odbył się finał konkursu i Koncert Galowy. Londyński Międzynarodowy Konkurs Chopinowski zorganizowany został dla młodych pianistów. Uczestniczą w nim artyści poniżej 19 roku życia. Sam konkurs ma na celu stworzenie platformy dla młodych pianistów do zaprezentowania swoich umiejętności. Jego celem jest odkrywanie młodych talentów oraz zachęcenie młodych pianistów do dalszego rozwoju kariery muzycznej, w tym wsparcie finansowe w postaci przyznanych nagród pieniężnych. Mamy również nadzieję przybliżyć muzykę wielkiego kompozytora Chopina szerszemu gronu odbiorców w Wielkiej Brytanii. Konkurs obejmuje uczestników z całego świata, w czterech kategoriach wiekowych i repertuarowych. Ufundowaliśmy 14 nagród dla zdobywców I, II i III miejsca w każdej kategorii oraz Nagrody Jury i Publiczności podczas Koncertu Galowego. Mamy nadzieję że wpisze się to na stałe do muzycznego kalendarza Londynu. Jesteśmy wspierani przez wielu osób i organizacji w tym Towarzystwa Chopinowskie w Londynie i Warszawie, Coach House Piano i Shigeru Kawai.

Dziękuję za rozmowę.

DARIUSZ CHROST

Artur Haftman urodził się 1994 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. W 2013 ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie Szczecińskim. Studiował w Royal College of Music w Londynie w klasie prof. Dimitrija Alexeeva. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod  kierunkiem takich pianistów, jak: Katarzyna Popowa-Zydroń, Magdalena Lisak, Viera Nosina, Olga Rusina, Andrzej Jasiński, Andrzej Tatarski, Piotr Paleczny, Jarosław Drzewiecki, Waldemar Wojtal, Alberto Nose, Eugen Indjic, Michaił Woskriesienski, Philippe Giusiano oraz Kevin Kenner.

Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, w tym m.in. 47. Festiwalu Muzyki Polskiej, Złotego Parnasu na  Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” (Sanok, 2013), II miejsca w  XII Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, I miejsca w XII Międzynarodowym Festiwalu – Konkursie „Musica Classica” (Moskwa 2012), I nagrody w XVI Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym (Druskienniki, 2011), I nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Palma de Mallorca (2011), I nagrody w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni, I miejsca w VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Narva – Estonia, 2010), I nagrody w VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (Łomianki, 2007). Koncertował w Polsce, na Słowacji, w Estoni, na Ukrainie, we Francji, na Litwie i w Anglii. 

Jest dwukrotnym laureatem nagrody i stypendystą Prezydenta Miasta Stargardu Szczecińskiego, a także dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również laureatem programu stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” za rok 2012. Do 2013 roku był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2013 roku otrzymał stypendium „Kenneth & Violet Scott Award”.

Reklama

 

 

 


Udostępnij: