You are currently viewing Pokaz kultowego polskiego filmu Przypadek w Liverpoolu

Pokaz kultowego polskiego filmu Przypadek w Liverpoolu

  • Post author:

Pokaz historycznego polskiego filmu Przypadek z lat 80. odbędzie się w niedzielę, 4 grudnia, w QUARRY w Liverpoolu.  Pokaz jest darmowy, po nim zaplanowano panel dyskusyjny.

Reklama

Przed bezpłatnym pokazem filmu historyczno-eksperymentalnego „Przypadek” wielokrotnie nagradzanego polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, odbędzie się specjalne wprowadzenie do filmu przez dr Michała Oleszczyka, krytyka filmowego i konsultanta scenariuszowego.

KIEDY: niedziela, 4 grudnia 2022; 16:30 – 20:30

GDZIE: KAMIENIOŁOM: 17 Love Lane, Liverpool, L3 7DD

DLACZEGO: Poruszając tematy polityczne, film przedstawia trzy odrębne historie o człowieku biegnącym za pociągiem i o tym, jak taki zwykły incydent może wpłynąć na resztę jego życia. Pierwotnie ukończony w 1981 roku, Ślepy przypadek był tłumiony przez polskie władze przez kilka lat, aż do jego opóźnionej premiery (w formie ocenzurowanej) w Polsce w 1987 roku. Film jest szczególnie przejmujący, biorąc pod uwagę ostatnie zmiany polityczne w Europie Wschodniej, a także bezprecedensowe fale aktywizmu społecznego. Ten pokaz jest drugim z serii wydarzeń w Liverpoolu, w których kino wykorzystuje się do wywołania rozmów na temat palących problemów społecznych i politycznych na całym świecie.

Pokaz organizuje  Cinema Social Club i Polish Migrants Organize for Change (POMOC). Cykl był wspierany przez Arrow Films, Modern Films, Cinema Nation, Heart of Glass, Merseyside Polonia i QUARRY.

O FILMIE:

Przypadek w ciemno (pol. Przypadek) – polski film fabularny w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego z Bogusławem Lindą w roli głównej. Film oferuje trzy oddzielne historie życia człowieka biegnącego za pociągiem i jak taki zwykły incydent może wpłynąć na resztę życia mężczyzny. W jednym z nich zostaje członkiem partii. W drugim zamiast tego przyłącza się do ruchu dysydenckiego, a w trzecim postanawia „nie angażować się w żadną z nich”.

Czas trwania: 122 minuty

Język: Polski

Napisy: angielskie

Reklama